Polskie Radio
Section05

Bliski Wschód

Rośnie napięcie w Izraelu. Kamery na Wzgórzu Świątynnym

Izrael zainstalował kamery przemysłowe przy wejściu na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. To kolejne środki bezpieczeństwa, które wprowadzono w świętym dla muzułmanów i Żydów miejscu. Wprowadzenie poprzednich wywołało protesty, a sytuacja w Jerozolimie jest najbardziej napięta od wielu miesięcy. W audycji Świat w Powiększeniu mówił o tym Wojciech Cegielski, korespondent Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Palestyna Wojciech Cegielski

Grupa Wyszehradzka będzie współpracować z Izraelem

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Izrael utworzą wspólną grupę roboczą ds. walki z terroryzmem – oznajmił premier Węgier Viktor Orban po spotkaniu premierów V4 z szefem rządu Izraela Benjaminem Netanjahu w Budapeszcie. W Świecie w Południe rozmowa z Małgorzatą Bonikowską, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 grupa wyszehradzka Beata Szydło Izrael Egipt uchodźcy imigranci w Europie Viktor Orban

USA przestrzegają przed atakiem chemicznym w Syrii

Służby wywiadowcze USA informują o zwiększonej aktywności w syryjskiej bazie lotniczej w Szajrat  - poinformował rzecznik Pentagonu Jeff Davis. Zdaniem strony amerykańskiej aktywność ta może być związana z przygotowaniem do użycia broni chemicznej. O możliwych konsekwencjach ewentualnego ataku mówił w audycji Światowa Szachownica Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syria USA broń chemiczna Wojna w Syrii Andrzej Talaga Rosja Światowa Szachownica - archiwalne

Syria. "Broń chemiczna może być w rękach każdego"

Waszyngton ostrzega, że syryjski reżim Assada może znów użyć broni chemicznej. Broń taką zastosowano podczas kwietniowego ataku na Chan Szejchun, gdy zginęło 72 osoby, w tym 20 dzieci. Wciąż jednak nie ma pewności, kto właściwie jej użył.
Zobacz więcej na temat:  Syria Baszar al-Assad Al Kaida telewizja ŚWIAT Michał Żakowski Egipt Katar Arabia Saudyjska Zjednoczone Emiraty Arabskie polityka broń chemiczna Wojna w Syrii

Kolejne kraje zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem

Kraje Bliskiego Wschodu przyłączają się do bojkotu Kataru. Po tym jak Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały stosunki dyplomatyczne z Dohą, w sumie decyzję taką podjęło siedem państw. Ma to być protest wobec rzekomego wspierania terroryzmu przez Katar. Władze tego kraju twierdzą z kolei, że to decyzja niesprawiedliwa i oparta na fałszywych informacjach. Sytuację w audycji Świat w Powiększeniu komentował Jan Natkański, wieloletni ambasador w krajach arabskich.
Zobacz więcej na temat:  Arabia Saudyjska Katar Państwo Islamskie Iran USA

Katar odcięty od świata. "Bliski Wschód tworzy się na nowo"

Już siedem państw arabskich zrywa stosunki z Katarem. To przymiarka do budowy nowego Bliskiego Wschodu, który ukształtuje się po upadku Państwa Islamskiego - uważa Michał Żakowski. Jego zdaniem, Arabia Saudyjska - inicjator bojkotu, i Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą być motorem tych zmian, a akcja przeciw Katarowi, to również ostrzeżenie dla Iranu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grzegorz Ślubowski Więcej świata Wielka Brytania terroryzm Katar Stany Zjednoczone Azja