Polskie Radio
Section05
Bośnia i Hercegowina

opinia Lepiej zapobiegać niż leczyć. Polska chce osłabić rosyjskie wpływy na Bałkanach

Gdy oczy świata zwrócone są na walczącą o zachowanie suwerenności Ukrainę, nie można zapominać o innych regionach w Europie zagrożonych rosyjskimi prowokacjami. Na Bałkanach, niestety, wpływy rosyjskie nadal pozostają silne. To zaś oznacza nie tylko hamowanie, czy spowalnianie procesu integracji części znajdujących się tam państw z UE, ale również niebezpieczeństwo wzrastania w siłę nierozwiązanych dotąd konfliktów. Te zaś mogą być skutecznie wykorzystywane przez Kreml w jego walce z Zachodem - pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Petar Petrović.
Zobacz więcej na temat:  Bałkany Rosja ŚWIAT wojna na Ukrainie Ukraina Serbia Bośnia i Hercegowina Kosowo

PR24 Rzecznik MSZ Łukasz Jasina: Polska wspiera aspiracje unijne państw Bałkanów Zachodnich

- Bałkany to jest też bardzo ważny element kultury europejskiej. Państwa, które przejawiają aspiracje unijne, powinny mieć otwartą tę drogę, oczywiście przy spełnieniu warunków, które każdy kraj przy wejściu do Unii spełniać powinien - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jasina, rzecznik MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Sejm wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Unia Europejska Antoni Opaliński Zbigniew Rau Łukasz Jasina Serbia Bośnia i Hercegowina Kosowo

Rosja planuje atak hakerski na Gruzję oraz Bośnię i Hercegowinę? Zastępca szefa NATO ostrzega

Cytowany przez bukareszteńską telewizję Digi 24, zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana ostrzegł, że oba te kraje "są narażone na ryzyko stania się celem rosyjskiej agresji". Sprecyzował, że może ona zostać przeprowadzona m.in. w formie zmasowanego ataku cybernetycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Gruzja Ukraina Bośnia i Hercegowina NATO cyberprzestępczość cyberatak cyberbezpieczeństwo

Rosja wywoła kolejny konflikt na Bałkanach? Ekspert OSW o możliwych prowokacjach

- Od początku wojny na Ukrainie mówi się o tym, że Rosji zależy na tym, żeby gdzieś, jakby na tyłach Zachodu pojawiły się napięcia, które odciągnęłyby uwagę Unii Europejskiej od tego, co się dzieje na Ukrainie. Pokazałyby też siłę Federacji Rosyjskiej - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Szpala Ośrodek Studiów Wschodnich OSW ŚWIAT Europa Bałkany wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe Bośnia i Hercegowina Rosja Krzysztof Grzybowski

Propozycja misji pokojowej na Ukrainie. Nie jest to pierwszy taki przypadek w historii

15 marca 2022 roku w Kijowie doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Słowenii i Czech z przywódcami Ukrainy. Jarosław Kaczyński podkreślił wówczas, że na terenie Ukrainy należy zorganizować misję pokojową ONZ lub NATO. "To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły zbrojne" - dodał polski wicepremier. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy Gruzja Azja Bliski Wschód Izrael Palestyna Kosowo Jugosławia wojna na Ukrainie wojna 2022 NATO ONZ Abchazja Chorwacja Bośnia i Hercegowina

ANALIZA Ekspert OSW o Bałkanach: nie można wykluczyć incydentu, który doprowadzi do wybuchu starć zbrojnych

W październiku 1991 roku, podążając za przykładem Słowenii i Chorwacji, parlament Bośni i Hercegowiny zapowiedział plan ogłoszenia niepodległości, pieczętując tym samym los rozpadającej się Jugosławii. Jak zauważają eksperci, dziś, 30 lat po zbojkotowanym przez bośniackich Serbów posiedzeniu parlamentu, ich obecny polityczny lider nacjonalistyczną retoryką przypomina przywódców, którzy w latach 90. doprowadzili kraj do krwawej wojny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bałkany Bośnia i Hercegowina Unia Europejska