Polskie Radio
Section05
Caracale

Szef MON: trwają rozmowy z Ukrainą ws. wspólnego śmigłowca

Po zakończeniu rozmów z francuskim koncernem Airbus w sprawie zakupu 50 śmigłowców wielozadaniowych H225M Carcal, Polska wstępnie rozpatruje oferty PZL Mielec i PZL Świdnik. Jednak jak poinformował Antoni Macierewicz, niezależnie od kontraktu na 50 maszyn, ministerstwo obrony rozmawia z ukraińskimi producentami nt. produkcji środkowoeuropejskiego śmigłowca.
Zobacz więcej na temat:  airbus Antoni Macierewicz Caracale rząd Ukraina

Eksperci o przetargu na śmigłowce dla wojska

W ubiegłym tygodniu polski rząd poinformował, że nie kupi helikopterów Caracal od koncernu Airbus. Nowe śmigłowce dla naszej armii będą produkowane w zakładach w Mielcu i Świdniku. Jeszcze w tym roku do żołnierzy mają trafić dwa amerykańskie Black Hawki. Maszyny mają być serwisowane w Łodzi. Sprawę w Cafe Armii komentowali publicyści wojskowi – Bartosz Głowacki i Juliusz Sabak.
Zobacz więcej na temat:  Caracale Francja Ministerstwo Obrony Narodowej POLSKA Polskie Radio 24 przetarg wojsko

"Na Donaldzie Tusku ciążą bardzo poważne zarzuty"

- Decyzja o tym, czy popierać Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej na drugą kadencję jest przed nami, natomiast osobiście widzę znacznie więcej przesłanek by nie popierać – powiedział w programie 24 Pytania poseł PiS, szef sejmowej komisji finansów publicznych Jacek Sasin. Gość Polskiego Radia 24 mówił też m.in. o programie Mieszkanie Plus i zamieszaniu wokół śmigłowców Caracal.
Zobacz więcej na temat:  Caracale Donald Tusk Jacek Sasin Mieszkanie Plus

"Politycy PiS działają wbrew interesowi Polski"

 - Nie przypominam sobie takiej afery, w której politycy rządzący mogli doprowadzić do utraty 13 mld zł. Mamy do czynienia albo z szaleństwem polityków rządzących, albo z korupcją. Inaczej nie da się tego wytłumaczyć – powiedział w kontekście zamieszania wokół francuskich śmigłowców Carcal rzecznik i poseł Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Odniósł się także do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
Zobacz więcej na temat:  Caracale Donald Tusk Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej Jan Grabiec PiS Platforma Obywatelska Rada Europy

Relacje polsko-francuskie po zerwaniu rozmów ws. Caracali

Prezydent Francji Francois Hollande nie pojawił się w Polsce wskutek zerwania rozmów dotyczących francuskich śmigłowców Caracal. We wtorek polski minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski, rozmawiał ze swoim francuskim odpowiednikiem. Zdaniem rzecznika polskiego MSZ, rozmowa była rzeczowa i upłynęła w dobrej atmosferze. Gościem programu Punkt Widzenia był Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Caracale wojsko Francja

Katarzyna Lubnauer: poprzemy wniosek o komisję ws. Caracali

Platforma Obywatelska złoży wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby się zająć m.in. procedurami przetargowymi dotyczącymi zakupu śmigłowców dla polskiej armii. – Chcielibyśmy, by powstała taka komisja śledcza. Poprzemy ją –  deklarowała w audycji Rozmowa Parlamentarna Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  airbus Caracal Caracale Katarzyna Lubnauer Nowoczesna polityka przetarg