Polskie Radio
Section05
Caracale

Szef MSZ: możliwa współpraca z Francją ws. Caracali

Szef polskiej dyplomacji poinformował, że przesłał kilkustronicowy list do francuskiego MSZ z nową ofertą współpracy. Jedną z płaszczyzn, na których Polska może współpracować z Francją, są m.in. śmigłowce Caracal - poinformował Witold Waszczykowski. Dodał, że tego typu helikopterami wojsko jest w dalszym ciągu zainteresowane, tylko w mniejszej liczbie.
Zobacz więcej na temat:  Caracale Francja Komisja Europejska POLSKA Witold Waszczykowski

Łukasz Polinceusz o śledztwie ws. przetargu na Caracale

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przetargu na śmigłowce Caracal dla polskiej armii. – Trzeba zadać pytanie, na ile jest to efekt realnych wątpliwości, a na ile rezultat rozgrywek między PiS a Platformą Obywatelską – komentował w Polskim Radiu 24 Łukasz Polinceusz z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Caracale CETA Ministerstwo Obrony Narodowej Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak Caracal PiS wojsko

Jest śledztwo w sprawie przetargu na Caracale

Jak podał, podstawą śledztwa jest art. 231 Kk, który przewiduje karę do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień. Inną podstawą jest art. 305, który stanowi, że kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Zobacz więcej na temat:  Caracale POLSKA

Grzegorz Długi o Caracalach: to nie powinien być przedmiot rozgrywki politycznej

– Jeśli obecne władze złamany zasady kontraktu ws. Caracali, to sąd będzie to rozpatrywał, bo nie sądzę, by Airbus "odpuścił". Jeżeli miały podstawy ku temu, to z czasem się dowiemy, jak to wygląda – mówił w audycji 24 Pytania Grzegorz Długi, poseł Kukiz'15, adwokat i dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  airbus Caracale Grzegorz Długi Komisja Weryfikacyjna Kukiz'15 marihuana PiS reprywatyzacja

Poseł PiS: opozycja upomina się o miejsca pracy we Francji

Na wniosek PO odbyła się w Sejmie debata nad informacją ws. działań rządu związanych z pozyskaniem śmigłowców dla wojska. - Bardzo mocno zastanawiające jest, dlaczego Platforma Obywatelska i Nowoczesna, tak mocno zabiegają o miejsca pracy we Francji. Zupełnie pomijają Polskę; zakłady w Mielec i Świdniku - mówił w Rozmowie Parlamentarnej w Polskim Radiu 24 Sylwester Tułajew (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Caracal Caracale przetarg wojsko PiS