Polskie Radio
Section05

Dwójka

"Kraina w kratę". Dwójka w Swołowie- stolicy zabudowy szachulcowej

Dwójka zawitała do Swołowa - stolicy "Krainy w kratę", jednej z najciekawszych miejscowości w Polsce, charakteryzującej się kraciastymi fasadami budynków. To właśnie tam odbywa się Festiwal Twórczości Ludowej EtnoBaltica. Monika Zając i Michał Dębski rozmawiali o lokalnych tradycjach i muzyce inspirowanej różnymi obszarami świata.
Zobacz więcej na temat:  podróże Monika Zając Michał Dębski samorząd Swołowo

Jak podkłada się głos pod postacie na ekranie? Tajemnice studia dubbingowego

Studio dubbingowe to miejsce, gdzie dzieją się rzeczy niezwykłe. Zazwyczaj widzimy, a właściwie słyszymy efekt końcowy pracy w takim studiu. Jak jednak dochodzi do tego, że postaci na ekranie brzmią tak naturalnie? O tym opowiedzieli nam w "Kwadransie bez muzyki" reżyser Waldemar Modestowicz, producent Mariusz Arno Jaworowski i reżyser dźwięku Szymon Orfin.
Zobacz więcej na temat:  dubbing aktorstwo Maria Czok Waldemar Modestowicz Szymon Orfin Mariusz Arno Jaworowski

"Toast urodzinowy dla Tomasza Stańko". Ania Stańko: czuję, że jestem bliżej niego

11 lipca 2024 roku największy polski trębacz i kompozytor jazzowy Tomasz Stańko obchodziłby 82 urodziny. Z tej okazji Fundacja im. Tomasza Stańko już po raz szósty zaprasza na urodzinowe koncerty w miastach początku i końca jego kariery – w Rzeszowie i Warszawie. Anna Stańko, córka trębacza, opowiedziała w Programie 2 Polskiego Radia o szczegółach tego wydarzenia i zdradziła, dlaczego organizacja takich przedsięwzięć jest dla niej ważna. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Stańko Anna Stańko Roch Siciński Jazz

Komornik i zadłużenie w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. "Sytuacja jest już opanowana"

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne powstało w roku 1871. Wtedy też utworzono Bibliotekę. Gromadzone są tu materiały do badań nad polską kulturą muzyczną XIX wieku, przede wszystkim – kulturą muzyczną Warszawy. Jak wygląda sytuacja Biblioteki? O tym porozmawiamy z dyrektorem WTM Andrzejem Mrowcem. Rozmowa około godz. 16.30.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mrowiec muzyka polska Jakub Kukla Warszawskie Towarzystwo Muzyczne

Premiera "Dziadów" w języku gruzińskim. To część projektu Instytutu Teatralnego

Spektakl w tbiliskim Teatrze Liberty jest częścią projektu, jaki w 2021 roku zainicjowany został przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. O wyjątkowym wydarzeniu - premierze III części "Dziadów" Adama Mickiewicza w języku gruzińskim - opowiedzieli w Dwójce Andro Enukidze - reżyser, a także profesor Artur Grabowski i profesor Marek Troszyński, którzy cały projekt otoczyli opieką merytoryczną.
Zobacz więcej na temat:  Dziady literatura Małgorzata Szymankiewicz Gruzja KULTURA

Gorąco, wilgotno i bardzo głośno. Dwójka z wizytą w Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Jest bardzo gorąco i bardzo wilgotno, ale proszę nie myśleć, że zabieramy Państwa w tropiki. Do dwóch pierwszych czynników musimy dołożyć jeszcze jeden - hałas. Czyżby zatem koncert rockowy? Nic z tych rzeczy. Dziś chcemy opowiedzieć Państwu o warunkach pracy, które obecnie wydają się przypominać raczej tortury niż zarabianie pieniędzy. Do hali tkackiej zabiorą Państwa Krzysztof Kierepa - starszy mistrz obsługi maszyn włókienniczych, i Marcin Gawryszczak z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W progu wita nas zegar... 
Zobacz więcej na temat:  Centralne Muzeum Włókiennictwa Łódź Jakub Kukla bawełna fabryka rewolucja przemysłowa

Grzegorz Łoszewski o SFP: musimy zachować maksymalną jedność

- Jesteśmy w takim momencie, w którym musimy zachować maksymalną jedność, a Stowarzyszenie ma tutaj do odegrania niebagatelną rolę. Powinniśmy móc mówić jednym głosem i sprawić, by cale środowisko również chciało się do tego głosu przyłączyć. To nasz podstawy cel - powiedział w "Poranku Dwójki" nowy prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich - Grzegorz Łoszewski.
Zobacz więcej na temat:  Stowarzyszenie Filmowców Polskich film polski Marcin Pesta Grzegorz Łoszewski KULTURA