Polskie Radio
Section05
Fort Trump

R. Żółtaniecki: sojusz z USA szansą na transfer technologii

- To, co się dzieje na styku Polska-USA, jest bardzo dobrym początkiem nowego projektu, mianowicie zbudowania amerykańsko-europejskiego centrum technologicznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Ryszard Żółtaniecki, dyplomata związany z Collegium Civitas. - Z dyskusji o solidarności europejskiej wyłączona jest kwestia technologii - podkreślił gość Polskiego Radia 24.  Ekspert: współpraca z USA szansą na transfer technologii
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Żółtaniecki Andrzej Duda Andrzej Duda w USA Fort Trump bezpieczeństwo armia wojsko

Wizyta Andrzeja Dudy w USA. Stany Zjednoczone zwiększą obecność wojskową w Polsce

Stany Zjednoczone zwiększą obecność wojskową w Polsce. Przewiduje to umowa, którą wieczorem polskiego czasu w Białym Domu mają podpisać prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda. Nie wiadomo jeszcze, czy dodatkowi żołnierzy oznaczają stworzenie w Polsce stałej bazy, czy wzorem poprzedników będą w Polsce na zasadach rotacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Spotkanie Andrzej Duda - Donald Trump wojsko Fort Trump

"Debata Jedynki". Amerykanie są gwarantem bezpieczeństwa?

Czy każde zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest korzystne dla naszego bezpieczeństwa? Dlaczego Polsce tak zależy na tym, by stacjonowała u nas duża liczba żołnierzy USA? M.in. na te pytania odpowiadali goście "Debaty Jedynki": przewodniczący klubu parlamentarnego PiS Jacek Żalek, poseł PO Marcin Święcicki i Filip Seredyński, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Żalek Marcin Święcicki Andrzej Duda Fort Trump NATO

NASZ WYWIAD Opłacalność Fort Trump. A. Wróblewski: wyciskamy, ile możemy

- Sytuacja Izraela geopolitycznie jest trochę inna niż Polski, która jest częścią Unii Europejskiej i nigdy nie będzie takim języczkiem u wagi jak Izrael dla Amerykanów, bo chociażby mają oni Niemców ze swoimi bazami tuż obok nas. Natomiast niewątpliwie wyciskamy tyle, ile możemy - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Artur Wróblewski, amerykanista (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone Fort Trump Andrzej Duda w USA NASZ WYWIAD

R. Fogiel: silna obecność wojsk USA gwarantem bezpieczeństwa

- Tylko silna obecność wojsk amerykańskich powiązana z NATO jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. Jest również pełna synergia i współpraca między Ministerstwem Obrony Narodowej a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Każdy wykonuje role, które mu przypadają - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Fogiel, zastępca rzecznika partii i klubu sejmowego Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Fort Trump