Polskie Radio
Section05
Fort Trump

Jacek Raubo o Fort Trump: trudno mówić o punkcie przełomowym

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkał się z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem. Rozmowa dotyczyła m.in. utworzenia stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce, a także zakupów amerykańskiego uzbrojenia i układu o eliminacji rakiet średniego zasięgu. Tę kwestię komentował w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa Jacek Raubo.
Zobacz więcej na temat:  Fort Trump Polityka zagraniczna Polski polityka zagraniczna USA Mariusz Błaszczak NATO Stany Zjednoczone ŚWIAT

Artur Wróblewski: Fort Trump to wyrwanie się z objęć geopolityki od czasu rozbiorów

Rozpoczyna się wizyta szefa MON w Stanach Zjednoczonych. Minister Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z doradcą prezydenta Donalda Trumpa Johnem Boltonem m.in. o utworzeniu w Polsce bazy Fort Trump. - Fort Trump byłby smbolicznym zakotwiczeniem Polski w sojuszu z USA, wyemancypowaniem się przez Polskę z wpływów rosyjskich. Byłoby to wyrwanie się z objęć geopolityki od czasu rozbiorów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Artur Wróblewski amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Do tematu odniósł się również dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  wojsko bezpieczeństwo Fort Trump USA NATO Rosja Donald Trump Mariusz Błaszczak ŚWIAT

Tomasz Siemoniak: ważniejsza baza w Redzikowie niż Fort Trump

- Z Amerykanami nie dochodzi się do efektu marketingowymi strzałami tylko ustaleniami i mozolną pracą w gabinetach – mówił w audycji "Świat 24” Tomasz Siemoniak, były minister obrony. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się w ten sposób do rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem na temat utworzenia w Polsce stałych baz żołnierzy amerykańskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Fort Trump Andrzej Duda Donald Trump Tomasz Siemoniak USA

"Fort Trump" w Polsce? Komentarze polityków

W Warszawie obraduje Komitet Wojskowy NATO. Jeszcze niedawno prezydent Andrzej Duda zaproponował stałą bazę wojsk USA w Polsce, która mogłaby się nazywać "Fort Trump". O tej inwestycji dyskutowali goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Soloch Ryszard Czarnecki Rafał Grupiński Jarosław Kalinowski Grzegorz Długi Paweł Rabiej Stałe bazy USA w Polsce Fort Trump Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Polskie Stronnictwo Ludowe Kukiz'15 Nowoczesna Andrzej Duda Trójka reforma sądownictwa Sąd Najwyższy wybory samorządowe 2018 Beata Michniewicz