Polskie Radio
Section05

Holokaust

"Polacy pomagali przy wykupie Żydów z rąk nazistów"

- Jak wielką wagę miała polska pomoc przy przesyłaniu depesz, zrozumiałem dopiero dzięki przedstawicielowi miejscowej wspólnoty żydowskiej, bardzo religijnemu i bardzo mądremu człowiekowi. Powiedział mi, że nasza Rezydencja to „święte miejsce”, bo uratowano w niej „tak wielu ludzi”. Człowiek, który ma problem z chodzeniem, koniecznie chciał wejść po schodach na najwyższe piętro, tylko po to, żeby zobaczyć mały pokój serwerowni, który w czasie wojny mieścił naszą radiostację. Na koniec powiedział mi: „Pan mi mówi, że Ładoś uratował setki, a już widzę, że uratował tysiące” – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ambasador Polski w Szwajcarii dr Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Żydzi Izrael Niemcy

Świadek Holokaustu, ocalona przez Polaków. Wspomnienia

– Należy docenić tych Polaków, którzy ratowali Żydów i nie bali się donosu swoich sąsiadów – powiedziała Joanna Sobolewska-Pyz, przewodnicząca Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu w Polsce, którą z drugowojennej zagłady Żydów ocaliło polskie małżeństwo. W audycji opowiedziała o swojej historii, a także o wdzięczności za uratowane życie.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Niemcy Świadkowie Holokaustu

Czy Izraelowi powinno zależeć na dobrych relacjach z Polską?

–  Niektórzy politycy obozu władzy są przekonani, że dla Izraela pozytywne stosunki z Polską powinny być istotną kwestią – ocenił w audycji „Wróżenie z Faktów” Łukasz Lipiński z Centrum Analitycznego Polityka Insight. Odniósł się w ten sposób do pytań części obserwatorów konfliktu polsko-izraelskiego, którzy zastanawiają się, czy Izraelowi opłacało się zaprotestować wobec nowelizacji ustawy o IPN dla ryzykowania dobrych stosunków z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Izrael IPN

Rada Oświęcimska murem za dyrektorem Muzeum Auschwitz

"Miejsca Pamięci muszą pozostać przestrzenią wolną od bieżących sporów politycznych, a instytucje państwa powinny aktywnie chronić ich działalność przed kampaniami kłamstw i nienawiści" - oświadczyła Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Rada wydała oświadczenie "w związku z falą kłamliwych ataków i jawnych oszczerstw" kierowanych pod adresem dyrektora Muzeum Auschwitz Piotra Cywińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz

"Nie znajduję w słowach Merkel jakiegoś przełomu"

– Nie znajduje w tych słowach jakiegoś przełomu – ocenił dr Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Niemiecka kanclerz Angela Merkel zabrała głos w trwającym sporze na linii Polska-Izrael. Odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN przyznała, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust i tylko ta świadomość może być podstawą dobrych relacji z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel IPN Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku