Polskie Radio
Section05

Jan III Sobieski

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Wiedeń Turcja Austria NASZ WYWIAD

ART. SPONSOROWANY 340. rocznica zwycięskiej bitwy pod Wiedniem upamiętniona przez NBP monetami kolekcjonerskimi „Odsiecz wiedeńska”

Narodowy Bank Polski 10 października 2023 r. wprowadza do obiegu dwie monety kolekcjonerskie upamiętniające rocznicę tego przełomowego w dziejach Europy wydarzenia – złotą monetę kolekcjonerską o nominale 100 zł oraz srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 50 zł – „Odsiecz wiedeńska”.
Zobacz więcej na temat:  NBP bank centralny Adam Glapiński GOSPODARKA

Muzyczny "Wieczór z historią". 340 lat od bitwy wiedeńskiej

"Wieczór z historią" poświęcony był letnim i wrześniowym rocznicom. W pierwszej kolejności wielkim polskim wiktoriom, takim jak Grunwald i Cud nad Wisłą, a w szczególności przypadającej na 12 września 340. rocznicy bitwy wiedeńskiej. Również powstaniu warszawskiemu i Dniu Sybiraka. Zaśpiewali o tym: Jacek Kaczmarski, Maciej Wróblewski, Andrzej Kołakowski, zespoły Zayazd, Horytnica i Forteca.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Wiedeń

Lata 1667-1697. "Trzy dekady odprężenia w relacjach Polski i Rosji"

Ostatnie trzy dekady XVII wieku to czas schyłku panowania w Polsce Jana Kazimierza, a następnie Michała Korybuta Wiśniowieckiego do 1674 roku i Jana III Sobieskiego do 1696. - Był to okres, kiedy wydawało się, że relacje polsko-rosyjskie układają się w sposób względnie pokojowy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, historyk, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog i autor "Dziejów Polski".
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak Rosja

Królowe epoki przepychu i upadku. Silne kobiety na polskim tronie w XVII wieku

Potężne i ambitne Francuzki na polskim tronie: Ludwika Maria Gonzaga, żona Władysława IV i Jana Kazimierza, oraz wielka miłość Jana III Sobieskiego, Maria Kazimiera d’Arquien, zwana Marysieńką, aktywnością i dyplomacją uwieczniły swoje panowanie w historii Polski i Francji.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski Francja Maria Kazimiera d'Arquien Maria Kazimiera d`Arquien Jan Zamoyski królowie Polski król Szwecja