Polskie Radio
Section05
Jan III Sobieski

"Polska husaria była niezwyciężona"

- Znaczna część naszego społeczeństwa nadal jest wychowywana na powieściach Sienkiewicza. To wciąż jest ważny element budowania narodowej tożsamości - mówił podczas V Dnia Tradycji Rzeczypospolitej w Pułtusku, dr hab. Radosław Lolo z akademii humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora. - Trzeba wracać do czasów naszej największej chwały i świetności, którą uosabia husaria - dodał w rozmowie z PolskimRadiem24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pułtusk Jan III Sobieski

Pretendent do brytyjskiego tronu w polskim stroju narodowym

W National Portrait Gallery w Londynie od 1922 roku znajduje się tajemniczy portret, przedstawiający młodego mężczyznę w polskim stroju.  Widnieją na nim dwie inskrypcje podające, że jest to wizerunek księcia Karola Edwarda Stuarta – syna Jamesa Stuarta, tytularnego króla Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz  Klementyny Sobieskiej, wnuczki króla Jana III Sobieskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Szkocja Muzeum Historii Polski Jan III Sobieski

Husaria "najechała" Pułtusk [WIDEO]

Król Jan III Sobieski wraz z małżonką Marysieńką przybył do Pułtuska, by wraz z mieszkańcami tego malowniczego miasta obchodzić dni Tradycji Rzeczypospolitej. Organizatorzy wydarzenia, w miniony weekend, przypomnieli o zwycięstwie polskiej husarii w bitwie pod Wiedniem, która miała miejsce w 1683 roku. Na ten niecodzienny, historyczny piknik wybraliśmy się z naszą kamerą.
Zobacz więcej na temat:  Pułtusk HISTORIA Jan III Sobieski TYLKO U NAS

Austria: zbezczeszczono polski pomnik odsieczy wiedeńskiej

Nieznani sprawcy zbezcześcili polski pomnik odsieczy wiedeńskiej na wzgórzu Kahlenberg w Austrii. Namalowano ordynarny napis na pomniku króla Jana III Sobieskiego i oblano go czarną farbą. Zniszczono także postument postawiony na Kahlenbergu przez Ukraińców, który upamiętnia udział oddziałów kozackich w walkach z Turkami pod Wiedniem w 1683 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wiedeń Austria Jan III Sobieski Turcja