Polskie Radio
Section05
Józef Unrug

Historyk: Józef Unrug nie był dumny z przynależności do niemieckiej armii

Trwają dwudniowe uroczystości pogrzebowe wiceadmirała Józefa Unruga i jego żony Zofii. Po uroczystościach przy pomniku Obrońców Helu trumny przetransportowano drogą morską do portu w Gdyni. We wtorek na Cmentarzu Marynarki Wojennej odbędzie się uroczysty pogrzeb z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. - Był człowiekiem o mocnych i bezkompromisowych zasadach – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot, historyk IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Hel HISTORIA Józef Unrug

Dr Mateusz Szpytma: Józef Unrug kochał swoją prawdziwą ojczyznę

- Człowiek, któremu wróżono wielką karierę w armii niemieckiej przechodzi do odradzającej się armii polskiej. To wynik prawdziwej miłości do ojczyzny - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Mateusz Szpytma zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Na Helu rozpoczęły się dziś uroczystości pogrzebowe admirała floty Józefa Unruga i jego małżonki Zofii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Józef Unrug II wojna światowa HISTORIA

Szef UdsKiOR: Józef Unrug wybrał Polskę za swoją ojczyznę

- Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny - przypomniał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który w poniedziałek we francuskim Montresor wziął udział w uroczystości poświęconej polskiemu dowódcy Obrony Wybrzeża w 1939 r.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Józef Unrug II wojna światowa kampania wrześniowa okupacja niemiecka