Polskie Radio
Section05
Komitet Obrony Demokracji

"Przemoc jest nierozerwalnie związana z polityką"

 - Jest pewną tradycją wychodzenie na ulice ludzi, którzy nie zgadzają się z daną linią polityczną, z pewnymi decyzjami. Dużo gorszym zjawiskiem niż wzywanie do manifestacji jest budowanie strachu i lęku przed obcymi i podsycanie ksenofobii – powiedziała w Debacie Poranka publicystka Katarzyna Kozłowska. Odniosła się w ten sposób m.in. do zdjęcia, na którym członkowie Młodzieży Wszechpolskiej biją uczestnika manifestacji. O zjawisku przemocy w kontekście polityki mówił także Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  Komitet Obrony Demokracji Młodzież Wszechpolska przemoc polityka

"Kijowski był skazany na szybką polityczną śmierć"

Dotychczasowy przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski zrezygnował z kandydowania na lidera KOD. Jak wyjaśnił, jego decyzja motywowana jest przyjęciem przez Stowarzyszenie KOD nieprawdziwego - jego zdaniem - sprawozdania finansowego. Nowym przewodniczącym KOD-u został Krzysztof Łoziński. Dominik Zdort i Marek Zając, rozmawiali o przyszłości KOD-u, Mateusza Kijowskiego oraz charyzmie polskiej klasy politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Kijowski Komitet Obrony Demokracji

"O Mateuszu Kijowskim będzie można jeszcze usłyszeć"

Krzysztof Łoziński został nowym liderem Komitetu Obrony Demokracji. Dotychczasowy przewodniczący - Mateusz Kijowski - zrezygnował z kandydowania na lidera stowarzyszenia. O tym, czy wraz ze zniknięciem ze sceny politycznej Mateusza Kijowskiego zamknął się pewien rozdział w KOD, rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Pałka (Rebelya) i publicystka Katarzyna Kozłowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm Mateusz Kijowski Komitet Obrony Demokracji PiS Gazeta Wyborcza

Wróżenie z Faktów. "Myślę, że jesteśmy świadkami końca KOD"

– Myślę, że jesteśmy świadkami końca KOD – powiedział Piotr Pałka z serwisu rebelya.pl i TVP Info. Odniósł się w ten sposób do bieżącej sytuacji w stowarzyszeniu i rezygnacji Mateusza Kijowskiego z ubiegania się o stanowisko szefa ruchu. W audycji "Wróżenie z Faktów" sprawę skomentowała także Eliza Olczyk z „Wprost”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komitet Obrony Demokracji KOD Mateusz Kijowski Łukasz Warzecha Eliza Olczyk

Marsz Wolności. "Symboliczne zakończenie ery KOD"

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna rozpoczynając "Marsz Wolności" przekonywał, że wolność i demokracja są w Polsce zagrożone. Sobotni marsz antyrządowy komentowali w Gorącym Temacie Grzegorz Osiecki (Dziennik Gazeta Prawna), Łukasz Adamski (portal wPolityce.pl), Paweł Lisicki (Do Rzeczy), Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna) i Andrzej Gil (politolog).
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska Warszawa Nowoczesna PSL Związek Nauczycielstwa Polskiego Grzegorz Schetyna Komitet Obrony Demokracji