Polskie Radio
Section05
Krajowa Rada Sądownictwa

"Sędziowie stosują presję wobec swoich kolegów"

- Sędziowie wystawiają sobie takie świadectwo, że zmiana układu politycznego jest w stanie wywrzeć na nich presję. Również sami, jako swoje środowisko, stosują presję na swoich kolegów. To pokazuje jakie kształcenie i cechy charakteryzują sędziów w Polsce – powiedziała w audycji 24 Pytania Agnieszka Ścigaj z Kukiz’15. Odniosła się także m.in. do wynagrodzeń w Polsce i transferów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj Krajowa Rada Sądownictwa krs reforma sądownictwa

"Nowa KRS będzie powołana wbrew konstytucji"

- Nie chcę kandydować do Krajowej Rady Sądownictwa naznaczonej grzechem pierworodnym. Myślę jak większość sędziów w kraju, że nowa KRS będzie powołana wbrew konstytucji. Rada to organ, który składa się z wielu podmiotów – spór idzie o to, czy konstytucja pozwala posłom wybierać więcej niż czterech członków KRS. Moim zdaniem nie – mówił w audycji Jakim Prawem rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Waldemar Żurek reforma sądownictwa krs

RPO: ustawodawca nie może zmieniać konstytucji ustawami

- To konstytucja, którą wszyscy zatwierdzili w referendum, stwierdziła jak będzie ukształtowana Krajowa Rada Sądownictwa. Ustawodawca nie może zmieniać konstytucji ustawami, korzystając z większości parlamentarnej. Obserwujemy obecnie wypaczanie konstytucji. Doszło do tego, że do Trybunału Konstytucyjnego są zgłaszani regularni członkowie partii politycznych. Cały czas mamy w Trybunale Konstytucyjnym są osoby, które w nim zasiadają, a nie mają do tego prawa – mówił w audycji 24 Pytania rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.
Zobacz więcej na temat:  Krajowa Rada Sądownictwa RPO krs Adam Bodnar reforma sądownictwa

"Środowisko sędziowskie nie przecięło więzów z PRL"

Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi w podjętych uchwałach zaapelowali do wszystkich sędziów orzekających w nim oraz podległych sądach rejonowych o niekandydowanie do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie przewidzianym nową ustawą, a także niepodpisywanie list poparcia dla kandydatów do KRS. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówili w audycji Debata Poranka Eliza Olczyk („Wprost”) i Ryszard Gromadzki (TV Republika).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa Waldemar Żurek Eliza Olczyk

"Stanowisko sędziego powinno być koroną zawodów prawniczych"

- Bardzo dobrze, że skargi nadzwyczajnej może dokonać prokurator generalny, ale uważam, że ta skarga zamknie się znowu w małej przepustowości. Chcieliśmy, by posłowie mogli wnosić skargę nadzwyczajną podczas obrad komisji, które są nagrywane, by nie było podejrzeń o kolesiostwo – mówił w audycji Jakim Prawem poseł Kukiz’15 Jerzy Jachnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

"Szkoda, że dekomunizacja w sądach nie nadeszła wcześniej"

„Można powiedzieć, że w momencie podpisania ustaw o SN i KRS skończył się w Polsce komunizm, bo wymiar sprawiedliwości wyszedł z tego okresu de facto bez zmian” - powiedział w środę w radiowej Jedynce szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że KE nie ma prawa ingerować w polski wymiar sprawiedliwości. O reformie sądownictwa mówili w audycji Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i Bogumił Kolmasiak (publicysta i aktywista).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Krajowa Rada Sądownictwa Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

Polsce grożą sankcje? „To bardziej niż wątpliwe”

– To, że dojdzie do nałożenia sankcji w ramach art. 7, jest bardziej niż wątpliwe – mówiła w Gorącym Temacie Aleksandra Rybińska z Sieci, odnosząc się do działań Komisji Europejskiej względem Polski. W Polskim Radiu 24 również komentarz dra Piotra Burgońskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny Krajowa Rada Sądownictwa Prawo i Sprawiedliwość

Zmiany w KRS i SN. Komentarz publicysty

– To nie są ustawy, które sprawią, że procesy będą trwały krócej – mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Pietryga, zaznaczając, że nowe regulacje mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Publicysta Rzeczpospolitej w ten sposób odniósł się do podpisanych przez prezydenta ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Dokumenty krytykują niektórzy przedstawiciele środowiska prawniczego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa PiS Senat Małgorzata Gersdorf krs