Polskie Radio
Section05
Marcin Celiński

PKW nie skontroluje "Sprawiedliwych sądów"

Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że nie ma narzędzi do badania kampanii billboardowej Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy". - To klasyczny przejaw "imposybilizmu" III Rzeczpospolitej - uważa Marcin Celiński z "Liberte". Z kolei Piotr Zaremba z "Sieci Prawdy" uważa, że gdyby PKW wszczęła kontrolę kampanii, zaangażowałaby się tym samym w spór polityczny pomiędzy PiS a opozycją.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Marcin Celiński Państwowa Komisja Wyborcza Nowoczesna Prawo i Sprawiedliwość

Różne stenogramy ABW ws. Amber Gold. "To ewidentny skandal"

- W sprawie Amber Gold zaczyna się wyłaniać sytuacja, w której firma pana P. to nie był prosty przekręt, ale przekręt mający bardzo wysoko postawionych mocodawców. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że niekoniecznie w Polsce – powiedział o pracach sejmowej komisji ds. Amber Gold Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. Gościem Debaty Poranka był także Marcin Celiński z Liberte.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz komisja śledcza ABW Sejm

"Być może prezydent pomyślał przez chwilę o Polsce"

Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Podpisze zaś ustawę o ustroju sądów powszechnych. Zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy opracuje własne projekty zawetowanych ustaw. O decyzji Andrzeja Dudy w Debacie Dnia dyskutowali Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy) i Marcin Celiński (Liberte).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs prezydent Andrzej Duda Marcin Celiński PiS Paweł Kukiz

Reforma sądów. "Zmiany bardziej rewolucyjne niż ewolucyjne"

- Te zmiany są uprawnione i były zapowiadane. Zawsze jest pytanie o skalę i rozmiar zmian. Wydaje mi się, że są one bardziej rewolucyjne niż ewolucyjne - mówił na antenie radiowej Trójki Marcin Makowski ("Do Rzeczy"). - Wiara w to, że jest jakiś naczelnik, jakiś minister, który będzie genialny i pokieruje całym aparatem tak, żebyśmy wszyscy byli szczęśliwi, jest po prostu infantylna - stwierdził Marcin Celiński ("Liberte").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Marcin Pośpiech Marcin Celiński Sąd Najwyższy krs sądownictwo Sejm Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość

"PiS uważa, że jak wygrał wybory to będzie rządził zawsze"

- Jeśli ten system będzie trwały to biada nam wszystkim, ponieważ każda kolejna ekipa wybierze sobie taki KRS, taki Trybunał Konstytucyjny i wszelkie inne władze sądownicze, że zawsze połowie obywateli włosy będą stawać dęba z przerażenia – powiedział w Debacie Poranka Marcin Celiński z Magazynu Liberte. O ustawie zmieniającej ustrój sądów, którą sejm przyjął w środę, mówił także Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  krs Sejm sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz PiS

„Wizyta Donalda Trumpa w Warszawie to wyróżnienie”

– To ważna wizyta z punktu widzenia rządu i prezydenta, którzy przez długi czas byli atakowani, którym zarzucano, że są izolowani na arenie międzynarodowej – mówił w Debacie Poranka o obecności Donalda Trumpa w Polsce Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”. W Polskim Radiu 24 wizytę prezydenta USA komentował również Marcin Celiński z „Liberte!”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Donald Trump w Polsce USA Trójmorze Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz

RPO do dymisji? "Będzie próba odwołania Adama Bodnara"

Prawo i Sprawiedliwość uważa, że Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powinien podać się do dymisji za wypowiedź na temat Holokaustu. Zdaniem Kukiz'15 - PiS powinien złożyć w Sejmie wniosek o odwołanie Bodnara. Platforma Obywatelska podkreśla, że słowa RPO nie powinny były paść, ale zauważa, że za nie przeprosił. O przyszłości Adama Bodnara mówili w audycji Wróżenie z Faktów Anna Sarzyńska ("wSieci") i Marcin Celiński ("Liberte!").
Zobacz więcej na temat:  RPO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar Holokaust POLSKA Łukasz Warzecha Marcin Celiński PiS

"Nieprawdopodobna niefrasobliwość prokuratury"

- Taki osobnik jak sam Marcin P. to był figurant, nad którym była potężna krysza. Pytanie czy ta krysza ograniczała się do Gdańska, które jawi się tu jako polskie Palermo z totalnym zblatowaniem polskich służb. Moim zdaniem nie ograniczało się to do miasta – powiedział w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z Do Rzeczy. O przesłuchaniu Michała Tuska przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold mówił także Marcin Celiński z Liberte.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold komisja śledcza Sejm Rafał Ziemkiewicz Marcin Celiński Andrzej Seremet ABW

„Decyzja SN to salwa w wojnie między sędziami a władzą”

– Decyzja Sądu Najwyższego to donośna salwa w wojnie między środowiskiem sędziowskim a władzą – komentował w Debacie Poranka Rafał Ziemkiewicz z „Do Rzeczy”, odnosząc się do wyroku SN ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. – Sędziowie nie zajmowali się prawem łaski, bo ono jest oczywiste. Chodziło o to, czy z prawa łaski wynika prawo abolicji – mówił z kolei Marcin Celiński z „Liberte!”
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sąd Najwyższy Mariusz Kamiński prezydent CBA Marcin Celiński Rafał Ziemkiewicz

Myśliwi jako jeden z trzonów Wojsk Obrony Terytorialnej?

- Obrona Terytorialna obrasta śmiesznością. Jej grzechem założycielskim były pierwsze wypowiedzi ministra Macierewicza, który mówił, że jest ona odpowiedzią na Specnaz. Ruch z myśliwymi mieści się w tych kategoriach śmieszności – powiedział Marcin Celiński z Liberte. O pomyśle ministra Szyszko - by myśliwi stanowili jeden z trzonów obrony terytorialnej – rozmawiali w Debacie Poranka także Bartłomiej Radziejewski (Klub Jagielloński) i Piotr Zaremba (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojska Obrony Terytorialnej Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Marcin Celiński Jan Szyszko Jarosław Kaczyński PiS Wiktor Świetlik

Coraz lepsze notowania prezydenta Andrzeja Dudy

„56 proc. badanych pozytywnie ocenia prezydenturę Andrzeja Dudy. To wzrost o 5 proc. w stosunku do marca” – wynika z sondażu CBOS. Jednocześnie zaledwie 24 proc. badanych dobrze ocenia działalność Sejmu. O prezydenturze Andrzeja Dudy i poziomie sejmowej debaty rozmawiali w Polskim Radiu 24 Marcin Fijołek (wPolityce), Marcin Celiński (Liberte) i Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika).
Zobacz więcej na temat:  PiS Prawo i Sprawiedliwość prezydent Andrzej Duda sondaże Marcin Celiński Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik