Polskie Radio
Section05
Maciej Jastrzębski

Rosja zagraża Polsce? "Putin doszedł do ściany"

44 proc. Polaków uważa, że Rosja istotnie zagraża bezpieczeństwu Polski. 35 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu TNS Polska przeprowadzonego dla Polskiego Radia 24. O rzeczywistym zagrożeniu ze strony Rosji dyskutowali w Debacie Poranka dyplomata Wiktor Ross (Collegium Civitas), Jerzy Maria Nowak (były ambasador RP przy NATO) i Maciej Jastrzębski (korespondent Polskiego Radia w Moskwie).
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski POLSKA Rosja Wiktor Ross

Gruzińskie Marzenie utrzymało władzę w Gruzji

Według sondażowych wyników wybory parlamentarne w Gruzji wygrała sprawująca władzę partia Gruzińskie Marzenie - Demokratyczna Gruzja. Ugrupowanie uważane za faworyta zdobyło 50,44 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Zjednoczony Ruch Narodowy, który poparło 26,67 proc. obywateli. Wyniki sobotnich wyborów oceniliśmy i podsumowaliśmy w magazynie „Świat w powiększeniu”.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja wybory wybory parlamentarne Krzysztof Renik Litwa Maciej Jastrzębski

Lampedusa - symbol problemów migracyjnych Europy

3 października 2013 roku u wybrzeży Lampedusy zatonął libijski kuter z 386 osobami na pokładzie. W trzecią rocznicę tej tragedii Włosi po raz pierwszy obchodzili dzień pamięci o ofiarach imigracji. - Ta rocznica to bardzo ważny i cichy dzień - deklaruje mieszkanka Lampedusy, Daniela, jedna z bohaterek reportażu Anny Dudzińskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska Europa imigranci w Europie Krzysztof Renik Lampedusa Maciej Jastrzębski Michał Żakowski Morze Śródziemne Włochy

Papieska pielgrzymka do Gruzji

Zakończyła się 3 dniowa wizyta papieża Franciszka w Gruzji. Na Kaukaz wrócił po trzech miesiącach; w czerwcu był w Armenii. To 16. zagraniczna pielgrzymka w ciągu ponad trzech lat tego pontyfikatu. W niedzielę papież odwiedza Azerbejdżan. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 ks. Zenon Hanas (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i Maciej Jastrzębski (korespondent PR w Moskwie).
Zobacz więcej na temat:  Armenia Gruzja Kaukaz Maciej Jastrzębski papież papież Franciszek

"Wybory w Rosji były testem sterowanej demokracji"

Centralna Komisja Wyborcza Rosji kończy liczenie głosów w wyborach parlamentarnych. Z cząstkowych wyników z ponad 93 proc. komisji obwodowych wynika, że do Dumy Państwowej mogą wejść przedstawiciele sześciu partii. Wszystko wskazuje na to, że partią zwycięską będzie Jedna Rosja. O wyborach w Rosji rozmawiali w Polskim Radiu 24 Maciej Jastrzębski (Polskie Radio), Paweł Purski (Eastbook.eu) i Wacław Radziwinowicz (Gazeta Wyborcza).
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski Rosja Wacław Radziwinowicz wybory parlamentarne

Tydzień na świecie pod znakiem wyborów

W Stanach Zjednoczonych trwa walka o głosy w listopadowych wyborach prezydenckich. Tymczasem, w ubiegłym tygodniu wybory parlamentarne przeprowadzono na Białorusi, a w niedzielę nowe władze wybiorą Rosjanie. Więcej o tych wydarzeniach w programie Ernesta Zozunia.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś Donald Trump Ernest Zozuń Hillary Clinton Maciej Jastrzębski Michał Baranowski Piotr Pogorzelski Rosja USA wybory na Białorusi wybory prezydenckie wybory prezydenckie w USA wybory w USA