Polskie Radio
Section05
Magda Mikołajczuk

Jachym Topol i jego groteskowe spojrzenie na problemy współczesności

Nowa powieść pisarza zatytułowana "Wrażliwy człowiek" (przetłumaczona przez Dorotę Dobrew) to pełna przygód i kłopotów, ale też filozoficznego namysłu historia o wędrownym aktorze, który z żoną i synami przemierza współczesną Europę, przede wszystkim Środkowo-Wschodnią. Jachym Topol porusza w niej różne tematy, także dotyczące współczesnej polityki, ale wszystko to robi w groteskowy, absurdalny sposób charakterystyczny dla jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

Piotr Kofta: "Buks Molenda" jest zbudowany na zasadzie spontanicznej gawędy

- Chodzi o to, żeby ktoś gadał, bo jeśli ktoś gada, to dzieje się historia. Jest popychana do przodu historia mała, jednostkowa, ale i historia wielka – historia narodów, w której, gdzieś pomiędzy tymi kołami zębatymi, zagubili się nieszczęśni Ślązacy - mówił gość audycji o drugiej książce Leszka Libery opowiadającej o duchu-utopku.
Zobacz więcej na temat:  literatura Małgorzata Szymankiewicz Piotr Kofta Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA KULTURA

"Zaraz będzie po wszystkim", czyli nowa powieść Grzegorza Uzdańskiego

Najnowsza powieść autora "Wakacji" oraz strony internetowej "Nowe wiersze sławnych poetów" to delikatna i kameralna proza, której akcja dzieje się w domu opieki, którego rzeczywistość poznajemy z punktu widzenia trzech osób: 80-letniej pensjonariuszki, młodego wolontariusza i pielęgniarki w średnim wieku. To gorzko-zabawna opowieść o samotności, zależności od innych i braku nadziei.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA

Trudna historia? Z dystansem i humorem

Fryzjer, który planuje umrzeć w marcu, ojciec projektujący swój grób w kształcie barki ze skrzydłami, programy telewizyjne o rozwoju Polski Ludowej jako afrodyzjak, pociąg do komunizmu dzięki pięknej rusycystce...To wszystko jest w powieści "Złodzieje bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, który o trudnej historii, śmierci i zemście umie opowiadać w duchu Bohumila Hrabala - groteskowo, z nutą czarnego humoru. Był on gościem Magdy Mikołajczuk w magazynie "Moje książki". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk KULTURA KSIĄŻKA wieś

Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Magda Mikołajczuk Narodowe Czytanie literatura KULTURA

Pomnikowe pisarki, burzliwe kobiety

Eliza Orzeszkowa to pani od pomijanych opisów przyrody w "Nad Niemnem", a Maria Konopnicka to pomnikowa autorka "Roty"? Lepiej inaczej: obie były emancypantkami, wierzyły w siłę samokształcenia, miały burzliwe życie miłosne i często gorszyły opinię publiczną. Z powodu miłości do Konopnickiej popełnił samobójstwo młodszy od niej o 22 lata historyk, a Orzeszkowa przez 20 lat romansowała z żonatym mężczyzną. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA Maria Konopnicka Eliza Orzeszkowa

Wojciech Bonowicz: podsłuchiwanie zrobiło się trochę trudniejsze

Jak zachęcić zaspanych chłopaków z technikum do poezji? Dlaczego czasami warto nie robić zdjęć? Co zrobić z gąsiorem kroczącym po ruchliwej ulicy w Krakowie? Jak nie popaść w pisarski samozachwyt? Dlaczego dzieci powinny spędzać wakacje na wsi? Między innymi o tym pisze Wojciech Bonowicz w nowej książce "Dziennik końca świata", będącej zbiorem gawęd na różne tematy. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Wojciech Bonowicz KSIĄŻKA KULTURA Magda Mikołajczuk

Wiesław Myśliwski: nie chce mi się już pisać

W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Jednym z gości festiwalu był pisarz Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA literatura poezja Wiesław Myśliwski

Tam, gdzie przyroda łączy się z literaturą - Festiwal Stolica Języka Polskiego

Bogaty program, wybitni twórcy i niepowtarzalny, roztoczański klimat. W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Na miejscu nie zabrakło oczywiście dziennikarzy radiowej Jedynki. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KULTURA literatura poezja Anna Świrszczyńska Jan Brzechwa przyroda