Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Zdrowia

Dopalacze. Polska rozpoczyna walkę z zakazanymi substancjami

Resort zdrowia przygotowuje nowelizację ustawy o zapobieganiu narkomanii, zgodnie z którą za posiadanie dużej ilości dopalaczy, ich produkcję i dystrybucję przewidziane będą takie same kary, jak za posiadanie narkotyków. Czy dzięki temu uda się ograniczyć ilość zakazanych substancji na rynku? Gościem Polskiego Radia 24 był: prof. Czesław Kłak, karnista z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dopalacze narkotyki

Ministerstwo zdrowia. Wykształałcimy więcej lekarzy

Program bezpłatnych leków dla seniorów, stworzenie sieci szpitali, a także zwiększenie nakładów na służbę zdrowia to - zdaniem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła - największe sukcesy dotychczasowych prac jego resortu. Jego wystąpienie komentowali w Polskim Radiu 24 ekspertka ds. ochrony zdrowia dr Dobrawa Biadun. Gościem był także Dariusz Wasilewski z Fundacji Republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Konstanty Radziwiłł rząd Beaty Szydło służba zdrowia

Projekt ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży zagrożeniem dla praw rodziców?

 "Ministerstwo Zdrowia - to samo, które generuje wieloletnie kolejki do specjalistów - właśnie zakończyło konsultacje społeczne ws. projektu ustawy o zdrowiu dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, który będzie nowym batem na polskie rodziny" – napisał w Naszym Dzienniku Tomasz Elbanowski z Fundacji Rzecznik Praw Rodziców. O założeniach ustawy mówił w audycji Szukając Dziury w Całym. Gościem Polskiego Radia 24 była także Klara Klinger z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie zdrowie dziecka

Trwa konflikt wokół nakładów na służbę zdrowia

– Wycofanie zgody na klauzulę opt-out to jest kolejny krok eskalacji naszych działań – mówił w "Pulsie Trójki" Daniel Łuszczewski z Porozumienia Rezydentów OZZL. Podkreślił, że w sumie w proteście bierze udział około 60 procent rezydentów, czyli protestuje kilkanaście tysięcy osób. – Rezydentów jest 17 tysięcy ogólnie, więc 60 procent to mniej niż kilkanaście tysięcy – ripostował wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia protest Trójka

Służba zdrowia: Lekarze rezydenci zakończyli głodówkę

Strajkujący od 2 października lekarze rezydenci zrezygnowali z protestu głodowego, zapowiadając jednocześnie inne, ostrzejsze formy protestu, których kulminacji należy spodziewać się w styczniu i lutym przyszłego roku. O sprawie mówili w Polskim Radiu 24 lek. med. Michał Sutkowski z Warszawskich Lekarzy Rodzinnych i dr Stanisław Maksymowicz z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  lekarz służba zdrowia Konstanty Radziwiłł

Sytuacja w służbie zdrowia. "Mamy totalny alert"

- W ciągu ostatnich 4 lat zwiększyła się liczba lekarzy o 10 tys., a liczba udzielanych porad - o ponad 20 mln. Sama Izba Lekarska alarmuje, iż 20 tys. lekarzy powinno już być na emeryturze. Są aktywni w zawodzie tylko dlatego, że nie ma kto ich zastąpić. Mamy więc totalny alert – powiedział w audycji Szukając Dziury w Całym Dariusz Wasilewski z Fundacji Republikańskiej. O tym, kim są rezydenci, jak reguluje się liczbę specjalizacji lekarskich i jak rozdzielane są pieniądze z NFZ, rozmawiały także Aleksandra Kurowska (portal PolitykaZdrowotna.com) i Maria Libura (Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba zdrowia Łukasz Warzecha