Polskie Radio
Section05
OBWE

NASZ WYWIAD Misja OBWE pod presją. "Są strzały, próby zastraszenia"

Cywile wciąż umierają i cierpią, walczące strony przesunęły się bardzo blisko siebie na linii kontaktowej. Świat nie może uznać nienormalnej sytuacji na Ukrainie za codzienność – apeluje w rozmowie z portalem pierwszy zastępca szefa misji OBWE na Ukrainie, Alexander Hug. Misja opublikowała tysiąc raportów.  - W ślad za nimi muszą iść czyny – wzywa rozmówca portalu PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Donbas OBWE Rosja NASZ WYWIAD wojsko Alexander Hug

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym

Sejm uchwalił nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Teraz ustawą zajmuje się Senat. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192 zaś 23 wstrzymało się od głosu. Izba odrzuciła poprawki opozycji. Przebieg głosowania transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy Sejm Platforma Obywatelska Nowoczesna OBWE

Ukraina: patrole OBWE wstrzymały pracę

Obserwatorzy OBWE w Donbasie wstrzymali pracę w związku z wczorajszym incydentem na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. W okolicach miejscowości Pryszyb samochód misji OBWE najechał na minę, w wyniku czego jeden obserwator zginął, a dwoje zostało rannych. Ofiara śmiertelna to obywatel Stanów Zjednoczonych. Misja monitoringowa ma jednak powrócić do wykonywania zadań na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  OBWE ŚWIAT Ukraina Donbas