Polskie Radio
Section05
Porozumienie Centrum

Droga do "Nowego Państwa". 31 lat temu powstało Porozumienie Centrum

– Porozumienie Centrum chciało, aby społeczeństwo i państwo odcięło się od dziedzictwa PRL – mówił na antenie Polskiego Radia politolog Adam Chmielecki. 12 maja 1990 roku na konferencji prasowej w gmachu Teatru Wielkiego w Warszawie Jarosław Kaczyński ogłosił deklarację programową ugrupowania, które zrzeszało formacje chrześcijańsko-demokratyczne.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Porozumienie Centrum III RP

30 lat Porozumienia Centrum, czyli antykomunizm praktyczny

- Z dokumentami dotyczącymi Porozumienia Centrum zetknąłem się podczas prac nad biografią śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wtedy zafascynowały mnie. Natomiast w tym roku mija 30. rocznica powstania tej partii. Stąd moja publikacja - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Chmielecki, politolog, dziennikarz i prezes Radia Gdańsk, autor książki "Nowe Państwo. Porozumienie Centrum w dokumentach (1990-2001)".
Zobacz więcej na temat:  polityka Porozumienie Centrum Jarosław Kaczyński Lech Kaczyński

Historycy o Janie Olszewskim: był rzecznikiem prawicy

W audycji "Debata Polskiego Radia 24" historycy dyskutowali o dorobku politycznym Jana Olszewskiego i o skutkach porozumienia przy Okrągłym Stole. - Jan Olszewski będzie teraz obok Lecha Kaczyńskiego jednym z dwóch głównych patronów historycznych obozu obecnie rządzącego - mówił w audycji "Debata Polskiego Radia 24" historyk prof. Antoni Dudek. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Olszewski polityka okrągły stół premier POLSKA Porozumienie Centrum Prawo i Sprawiedliwość

„Putin uważa, że rząd w Polsce jest słaby i izolowany"

- Rosja ma ambicje światowe i próbuje je realizować. Rywalizuje z UE i Polską o to, kto będzie miał wpływy na Wschodzie. Jako polscy dyplomaci troszczymy się o nasze dziedzictwo i rodaków na Wschodzie, a także zabezpieczamy tam polskie interesy gospodarcze i polityczne. Dyplomacja ma rozwiązywać problemy, ale by to robić, potrzebna jest rozmowa. Z Rosją rozmowa jest trudna – mówił Polskim Radiu 24 Jan Parys, szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Parys Porozumienie Centrum Witold Waszczykowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Władimir Putin Moskwa Litwa