Polskie Radio
Section05
Pracownicze Plany Kapitałowe

Jan Polaczek: wprowadzając PPK musimy rozwiać wątpliwości

Na początku roku weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Wprowadza ona od 1 lipca dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, jednak pomimo startu programu ponad polowa Polaków nic nie wie o PPK. W audycji z cyklu „Rządy pieniądza” dyskutowali Leszek Juchniewicz (Pracodawcy RP) oraz Jan Polaczek (Forum Związków Zawodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Grabowska Pracownicze Plany Kapitałowe OFE emerytura oszczędzanie pracodawcy związki zawodowe

Paweł Borys: PPK sposobem gromadzenia środków

- Pracodawca tworzy program dla wszystkich swoich pracowników, którzy są do niego automatycznie zapisywani. Można z udziału w PPK zrezygnować, jednak po przystąpieniu do programu 2 proc. wynagrodzenia będzie odprowadzane na prywatnych rachunek zatrudnionego w PPK do którego pracodawca dopłaci 1,5 proc. wynagrodzenia, co więcej otrzymamy także dodatkowe świadczenie ze strony państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 emerytura Pracownicze Plany Kapitałowe

Ruszają PPK. Szef PFR: to bardzo istotny program społeczny

Pracownicze Plany Kapitałowe to bardzo istotny program społeczny w Polsce służący wzmacnianiu finansów pracowników - podkreslił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który jest odpowiedzialny za wdrożenie programu. Od dziś PPK mają funkcjonować w największych firmach, zatrudniających powyżej 250 osób. Pierwsze wpłaty na fundusze PPK - zdaniem Borysa - mogą się pojawić w sierpniu.
Zobacz więcej na temat:  Pracownicze Plany Kapitałowe