Polskie Radio
Section05

Roman Czejarek

Pierwszy telefon dla dziecka. Dlaczego im później, tym lepiej?

- Z punktu widzenia rozwoju psychiki dziecka oraz budowy i funkcji rozwoju mózgu jestem zdania, że dziecku nie jest potrzebny telefon - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog kliniczny dzieci i młodzieży Marta Bąkowska. Tymczasem, jak wynika z raportu "Internet Dzieci", dzieci i młodzież spędzają dziennie ponad cztery godziny ze smartfonem w ręku.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także telefony komórkowe telefon smartfony smartfon dzieci dzieciństwo psychologia rozwój rozwój dziecka internet

Podróże Czejarka. Ursus z Sienkiewicza oraz P7P, czyli posag siedmiu panien. Największe muzeum traktorów. Strzelce Krajeńskie

Większość z nas nawet nie wie, gdzie leżą Wielisławice. To mała wieś koło Strzelec Krajeńskich w lubuskim. Pan Leszek Nowak ma tam największą w Polsce i jedną z największych w Europie kolekcję... traktorów! Wiele z nich jest pięknie odrestaurowanych i działa. Są tam też jedyne zachowane egzemplarze legendarnych Ursusów, które mechanizowały polską wieś. Zapraszam na wyprawę po historii naszych ciągników. P7P, czyli posag siedmiu panien, czyli skąd wzięły się pieniądze na założenie fabryki oraz symboliczny Ursus nawiązujący do postaci z powieści Henryka Sienkiewicza. Dziewczyny na traktory, propaganda PRL, pechowa licencja Massey Ferguson, wreszcie strajki i upadek legendarnej fabryki. Opowieść Pana Leszka i cudem zachowane archiwalne nagrania. Podcast Podróże Czejarka nr 197. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże

Bezpieczna komunikacja. Czy możemy zabezpieczyć się przed zhakowaniem telefonu lub komputera?

Współcześnie ciężko wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego lub komputera. Z pomocą tych narzędzi komunikujemy się towarzysko, przekazujemy jednak również dane wrażliwe i istotne dla bezpieczeństwa państwa. Czy wobec tego jesteśmy w stanie uniknąć zhakowania? - Każde urządzenie jest produktem ludzkich rąk i umysłu, zatem te same ręce i umysły mogą próbować takie urządzenie złamać - wskazuje Kamil Kaczyński z Instytutu Matematyki i Kryptologii Wydziału Cybernetyki WAT.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo Wojskowa Akademia Techniczna

Podróże Czejarka. Pierwszy polski powojenny statek czyli ss Sołdek i... mistrzowie kontrabandy! Gdańsk

Większość z nas myśląc o pływających muzeach bez problemu wymieni legendarny żaglowiec Dar Pomorza oraz słynny niszczyciel ORP Błyskawica. Obie te jednostki czekają na turystów przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Ale jest jeszcze ten trzeci. Skromny, może trochę zapomniany lecz dla naszych stoczniowców oraz marynarzy floty handlowej najważniejszy. To parowiec Sołdek, pierwszy całkowicie polski pełnomorski statek zbudowany po drugiej wojnie światowej. Kto wie, że aby prowadzić prace na Sołdku trzeba było w czasie budowy wyłączać prąd w Gdańsku? Kto zna historię morskich przemytników bo rudowęglowiec był w pewnym momencie... mistrzem kontrabandy! Kto wie kim był traser i przodownik pracy Stanisław Sołdek oraz jego żona Helena, matka chrzestna parowca? Podcast Podróże Czejarka nr 196 i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Premiery audio zawsze w środy.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże

Jedyne takie w Polsce Liceum Wojskowe. Czym się różni od innych szkół?

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów to nowatorski i bezprecedensowy w skali kraju projekt. - Wyróżnia nas bliska współpraca z Wojskową Akademią Techniczną i wysoki poziom nauczania przedmiotów ścisłych. Nacisk kładziemy na informatykę, matematykę i fizykę, a od przyszłego roku również geografię - zwraca uwagę wicedyrektor, Marzena Szpatuśko. 
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także wojsko Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów

Czym różni się dezinformacja od fake newsa? Dowiesz się na warsztatach Polskiego Radia

- Wszystkim nam wydaje się, że wszystko wiemy, a wpadamy w różne pułapki - mówi prowadzący warsztaty dla dzieci i młodzieży "Prawda czy ściema? Tropimy informacyjne pułapki" dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. W programie zajęć, organizowanych przez Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia, m.in. wyjaśnienie pojęć dezinformacja i fake news, rozpoznawanie wiarygodnych źródeł informacji i różnic między rzetelnymi a zmanipulowanymi treściami.
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Maciej Jastrzębski fake news Polskie Radio hejt w internecie internet dezinformacja oszustwo

Podróże Czejarka. Piaskowy Dziadek i agenci Stasi czyli specsłużb dawnej NRD. Kulisy dobranocek i komiksów. Rzeszów

Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Miś Uszatek, Zaczarowany ołówek, Pomysłowy Dobromir, Muminki, Miś Coralgol a może Pszczółka Maja albo Krecik? Jaka była Wasza ulubiona bajka? Która jest najlepsza i dlaczego? Albo komiksy! Kapitan Kloss i Cafe Rose lub jego konkurent Kapitan Żbik i Złoty Mauritius. A Kajko i Kokosz? Tytus, Romek i A'tomek? Koziołek Matołek, który błąka się po całym świecie? Zapraszam na wyprawę po prywatnych zbiorach Wojciecha Jamy, znawcy dobranocek oraz komiksów, twórcy Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Tym razem Pana Wojciecha odwiedzimy w Jego prywatnej pracowni i domu zamienionym na muzeum. Co ma wspólnego bajka o Piaskowym Dziadku z zimną wojną i walką wywiadów?! Podcast Podróże Czejarka nr 195. Video o dobranockach: bit.ly/sekretydobranocek. Premiery audio zawsze w środy. 
Zobacz więcej na temat:  turystyka podróże