Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

Oświadczenie sędziów SN. Bogdan Pęk: ten rokosz jest zagrożeniem dla istnienia państwa polskiego

- Bunt, rokosz przeciwko demokratycznemu państwu - wyłamanie się z zasad, na których stoi cały porządek prawny, społeczny i gospodarczy - jest zagrożeniem dla istnienia tego państwa. Warcholstwo sędziów, a szczególnie to oświadczenie 30 sędziów Sądu Najwyższego, jest jawnym wystąpieniem przeciwko Polsce. To jest współczesna, realna Targowica - podkreślił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były senator PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy

Po oświadczeniu 30 sędziów SN. Stankowski: kolejny element rabacji sędziowskiej

- Jeszcze poprzedni skład Trybunału Konstytucyjnego orzekł, że tzw. stara Krajowa Rada Sądownictwa była powołana wadliwie, niezgodnie z konstytucją. Istnieje szereg argumentów prawnych, aby taką dyskusję kontynuować - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski, redaktor naczelny portalu gpcodziennie.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń sądownictwo Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa

Kolejna sprawa "frankowa" trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną

Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie kolejna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w tzw. sprawie frankowej. To już 28 skarga PG w tego typu sprawach. Trzy z nich zostały dotychczas uwzględnione, reszta czeka na rozpatrzenie. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN trafiło już łącznie ponad 40 skarg nadzwyczajnych w sprawach frankowiczów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt walutowy frank szwajcarski banki Sąd Najwyższy Prokuratura Generalna

"Mamy do czynienia z autentycznym buntem". Wojciech Reszczyński o sądownictwie w Polsce

- Zgodnie z tradycyjnym podziałem mamy władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą i ta trzecia władza odmówiła współpracy w związku z reformami jakie władza wykonawcza, upoważniona przez władzę ustawodawczą, przeprowadziła w sądownictwie - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński, publicysta Programu 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy sądownictwo sąd prawo ustawa Wojciech Reszczyński

Spór w gronie SN. Minister w KPRP: mamy sytuację podważania prerogatyw prezydenta

- Jeżeli odmawiamy orzekania z sędziami, to nie uznajemy, że oni są sędziami. A o tym, kto jest sędzią, decyduje prezydent na podstawie wniosku KRS - powiedziała minister w KPRP Małgorzata Paprocka oceniając pismo 30 sędziów Sądu Najwyższego odmawiających orzekania wraz z sędziami powołanymi po 2018 roku. - Mamy sytuację podważania prerogatyw prezydenta, i sędziowie, zamiast zajmować się sprawami obywateli i pełnić swoje obowiązki, zajmują się swoim konfliktem - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Krajowa Rada Sądownictwa prezydent

Wniosek Polski do TSUE. Prof. Gontarski o szansach na jego pozytywne rozpatrzenie

- Komisja Europejska ma do nas pretensje o to, że w nowej Izbie zasiadają po części sędziowie powołani na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Waldemar Gontarski (rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA sądownictwo Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska

PR24 Czy grupa sędziów SN zrezygnowała z urzędu? Prof. Czubik nie ma wątpliwości

- Nie można być sędzią po części, nie można wykonywać obowiązków sędziowskich po części. Jeśli ktoś z części tych obowiązków rezygnuje, to moim zdaniem zrzeka się urzędu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Czubik, sędzia Sądu Najwyższego, komentując oświadczenie grupy sędziów odmawiających orzekania z tzw. nowymi sędziami Sadu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń sądownictwo Sąd Najwyższy