Polskie Radio
Section05
Sylwia Sułkowska

Dziesięć cnót Maryjnych. Ks. Kumala: to wymiar pobożności bardzo trudny w realizacji

W Ewangelii odnaleźć można dziesięć cnót Matki Bożej. Została Ona ukazana jako Najświętsza Maryja Dziewica - ewangeliczny wzorzec dla całego Kościoła. - Wydaje się, że w naszej praktyce pobożności maryjnej w Polsce trochę zapominamy o wymiarze czci Matki Bożej, wymiar naśladowania Maryi jest gdzieś w tle bądź niezauważalny, ponieważ jest bardzo trudny w realizacji - ocenił w Polskim Radiu 24 ks. Janusz Kumala, kustosz sanktuarium w Licheniu. O tym, dlaczego warto o owych cnotach pamiętać, a także jak można nimi żyć, opowiadała zaś siostra Maria od Miłosierdzia Bożego z zakonu anuncjatek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Kościół katolicyzm Sylwia Sułkowska chrześcijaństwo aktualności katolickie społeczeństwo

Błogosławiony Ks. Jan Macha. Kim był śląski męczennik II wojny światowej?

Beatyfikacja Sługi Bożego ks. Jana Machy, śląskiego kapłana i męczennika, odbyła się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. To śląski kapłan męczennik II wojny światowej. Postać kapłana przybliżyli w Polskim Radiu 24: ks. dr hab. Roman Buchta z Uniwersytetu Śląskiego, ks. Piotr Brząkalik, proboszcz parafii MBNP w Katowicach, dr Andrzej Grajewski, historyk i politolog oraz ks. Roman Chromy, dyr. Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Katowickiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sylwia Sułkowska POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Kościół beatyfikacja

Cicha noc za kratami - święta Bożego Narodzenia w więzieniu

Są słodkie wypieki, świąteczne dekoracje na korytarzach, wspólne kolędowanie czy wreszcie łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Nie ma jednak najważniejszego - rodziny, która pozostała po drugiej stronie więziennych murów. To skłania wielu do refleksji nad błędami z przeszłości. Z uczuciem tęsknoty będą również musieli zmierzyć się ci, którzy sami zgotowali swój los, w pełni na niego zasłużyli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Kościół religia wiara przestępczość Sylwia Sułkowska

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Cud nad Wisłą spoiwem dla kolejnych pokoleń Polaków

100 lat temu miała miejsce przełomowa kampania wojny polsko-rosyjskiej z lat 1919-1921. Bitwa Warszawska (13-25 sierpnia 1920 r.) była wielkim zwycięstwem Wojska Polskiego, które tocząc ciężkie walki powstrzymało i ostatecznie zmusiło do szybkiego odwrotu oddziały Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka Sylwia Sułkowska