Polskie Radio
Section05
W POLSKIM RADIU

"Patrzeć" czy "patrzyć"? 10 językowych pytań, na które powinieneś znać odpowiedź

W Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego warto sprawdzić, jak dobrze znamy język polski - czy nie popełniamy błędów, o które w polszczyźnie przecież nietrudno. "Głowa jej nie boli" czy "głowa ją nie boli"? "Głaskam" czy "głaszczę"? "Wziąść" czy tylko "wziąć"?
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna język polski gramatyka Katarzyna Kłosińska Jerzy Podracki Radosław Pawelec Andrzej Markowski Agata Hącia W POLSKIM RADIU

Nowosielski na Zamku Królewskim w Warszawie. Ostatnie dni wystawy "Sztuka widzenia"

To już ostatnie dni wystawy "Sztuka widzenia. Nowosielski i inni" na Zamku Królewskim w Warszawie. Ekspozycja prezentująca prace Jerzego Nowosielskiego i współczesnych mu artystów, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Wśród prac są obrazy Władysława Hasiora, Wojciecha Fangora czy Teresy Pągowskiej. Wystawę można zobaczyć jeszcze tylko do 3 marca 2024 r. Zw względu na ogromne zainteresowanie od czwartku do niedzieli ekspozycję można zwiedzać w przedłużonych godzinach od 10.00 do 20.00
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski Wojciech Fangor surrealizm ikonopisarstwo ikony wystawa Zamek Królewski W POLSKIM RADIU awangarda Sztuka widzenia. Nowosielski i inni

Rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Audycje specjalne na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy

20 lutego 2024 roku przypada dziesiąta rocznica kulminacji krwawych wydarzeń na Majdanie w Kijowie, a także dziesięć lat od początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Okupacja Krymu i wywołane przez Moskwę w kwietniu 2014 roku działania zbrojne w Donbasie były początkiem napaści Rosji na Ukrainę. Dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Ukraina atak Rosja wojna hybrydowa wojna na Ukrainie wojna 2022 Polskie Radio dla Zagranicy Polskie Radio

To ona zaśpiewa na Eurowizji 2024! Luna polską reprezentantką w konkursie [ZOBACZ WIDEO]

To ona zaśpiewa na Eurowizji 2024! Luna, czyli Olga Wielgomas, jest reprezentantką polskiej sceny alternatywnej, dobrze znaną w mediach społecznościowych. Występowała od najmłodszych lat; uczęszczała m.in. do Ogniska Machulskich, a doświadczenie zdobywała także podczas występów w teatrach muzycznych oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Wokalistka wzięła też udział w akcji "Spotify Equal", po czym jej zdjęcie zostało wyświetlone na Times Square w Nowym Jorku. Teraz czas na Eurowizję 2024! 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Eurowizja Luna muzyka elektroniczna MUZYKA konkurs

Piotr Matwiejczuk wicedyrektorem radiowej Dwójki. Wracają także Adam Suprynowicz i Agata Kwiecińska

16 lutego został powołany nowy wicedyrektor radiowej Dwójki. Piotra Kędziorka, redaktora naczelnego będzie wspierał Piotr Matwiejczuk, który jednocześnie będzie dyrektorem Polskiego Radia Chopin. To dziennikarz z wieloletnim stażem, który po kilku latach wraca do Programu 2, na antenie którego debiutował w 2002 roku. Do Dwójkowego zespołu dołączą także dziennikarze muzyczni - Agata Kwiecińska oraz Adam Suprynowicz.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Dwójka

"W radiu wszystko jest wyjątkowe". Dziennikarze Polskiego Radia dzielą się wspomnieniami

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia, ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 r. Święto to upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 r. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego, były - w 1920 r. - Stany Zjednoczone. Polskie Radio regularne nadawanie programów rozpoczęło 18 kwietnia 1926 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo historia radiofonii W POLSKIM RADIU Światowy Dzień Radia 2024

Nowy "Radiobook": "Szaleństwo Almayera" Josepha Conrada cz. II [POSŁUCHAJ]

Joseph Conrad, czyli pochodzący z Berdyczowa na terenie dzisiejszej Ukrainy Józef Teodor Konrad Korzeniowski (1857-1924), miał życie pełne żeglarskich przygód i egzystencjalnych wyzwań. Wieczną sławę zyskał jako jeden z najwybitniejszych w dziejach prozaików piszących po angielsku. Zmarł w Anglii, choć do końca życia pasjonował się sprawami swojej pierwszej, polskiej ojczyzny. "Szaleństwo Almayera" to jego debiutancka powieść.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura książki W POLSKIM RADIU pr poleca Joseph Conrad Maciej Maciejewski