Polskie Radio
Section05
Węgry

Debata w PE ws. KPO. Ćosić: nieoficjalnie mówi się, że chodzi o prymat prawa krajowego nad unijnym

- Oficjalnie chodzi o Izbę Dyscyplinarną SN, natomiast nieoficjalnie mówi się, że w rzeczywistości może chodzić o prymat polskiego prawa nad prawem unijnym - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli, odnosząc się do debaty w PE ws. polskiego KPO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Węgry Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne fundusze europejskie GOSPODARKA Michał Rachoń Polskie Radio 24 Europa Polska w Unii Europejskiej

Ukraina pominięta w tranzycie gazu na Węgry. Szef Naftohazu domaga się sankcji na spółki związane z Gazpromem

Rosja wykorzystuje gaz, jako broń, dlatego spółki związane z Gazpromem powinny być objęte sankcjami - tak szef ukraińskiego koncernu Naftohaz skomentował dzisiejsze wstrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu na Węgry przez terytorium Ukrainy. Wcześniej Moskwa i Budapeszt podpisały umowę na dostawy gazu z ominięciem Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Węgry Rosja gaz energetyka

Prof. Legutko: Polska powinna wywierać presję na KE

- W Unii Europejskiej coraz mniej uwagi zwraca się na reguły, zasady i przepisy, nie mam specjalnej ufności co do bezstronności Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy innych instytucji UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia Polska w Unii Europejskiej Ryszard Legutko polityka Węgry Komisja Europejska Europarlament Parlament Europejski Piotr Gociek

"Trzeba położyć kres podwójnym standardom i dyskryminacji". Wiceszef MSZ o Unii Europejskiej

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla węgierskiego dziennika "Magyar Hirlap" podkreślił, że wobec krajów konserwatywnych stosowane są w UE podwójne standardy. - Tak jest na przykład z Funduszem Odbudowy. To może zdezintegrować Unię. Trzeba położyć kres podwójnym standardom i dyskryminacji - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska POLSKA polityka Paweł Jabłoński Polska w Unii Europejskiej Węgry ŚWIAT

"Polska i Węgry to ostatnie kraje, które ją opuszczą". Terlecki o "rozpadzie" UE

- Polska i Węgry to są ostatnie kraje, które opuszczą Unię Europejską - stwierdził wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Zapowiedział także, że Polska będzie aktywnie uczestniczyć w dyskusji nad przyszłością UE. Komitet Polityczny PiS przyjął uchwałę ws. przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności Polski, wykluczającą możliwość polexitu.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej POLSKA UE polityka Ryszard Terlecki prawo Unia Europejska Węgry

Suski o swojej wypowiedzi na temat UE: w stosunku do Polski też używa się ostrych słów i nieprawdziwych oskarżeń

- Chcemy być w Unii Europejskiej, ale na partnerskich zasadach. Próbuje się nas traktować gorzej, choć na to nie zasłużyliśmy - powiedział poseł PiS Marek Suski. Jak mówił, "to my byliśmy pod okupacją", a "ci, którzy byli okupantami, dziś nas pouczają, jak mamy żyć".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Suski PiS polityka Trybunał Konstytucyjny Armia Krajowa Unia Europejska Parlament Europejski Węgry Polska w Unii Europejskiej Bruksela

Ojciec Święty odwiedził Węgry. "Druga pielgrzymka papieża od czasu pandemii"

Papież Franciszek odwiedził stolicę Węgier, gdzie na placu Bohaterów odprawił uroczystą mszę św. - Wbity w ziemię Krzyż nie tylko zachęca nas, abyśmy się zakorzenili, ale także wznosi i wyciąga swoje ramiona ku wszystkim - mówił Franciszek. O co poprosił papieża premier Węgier Viktor Orban?
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska papież Franciszek Węgry Viktor Orban Michał Strzałkowski Kościół

"Dwie postaci, które z bliska poznały krzyż". Papież na Węgrzech o beatyfikacji w Warszawie

Przebywający w Budapeszcie papież Franciszek mówił w niedzielę na zakończenie mszy o warszawskiej beatyfikacji prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. - Przykład nowych błogosławionych niech pobudza nas do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Kościół katolicki beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka Węgry ŚWIAT Europa