Polskie Radio
Section05
Węgry

Sprawa Polski i Węgier na komisji PE. Europosłowie skrytykowali też niemiecką prezydencję

Europosłowie komisji wolności obywatelskich PE dyskutowali w poniedziałek na temat procedury z art. 7. wobec Polski i Węgier, ale krytyka większości deputowanych została skierowana również pod adresem niemieckiej prezydencji, która zignorowała zaproszenie na posiedzenie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Parlament Europejski sądownictwo reforma sądownictwa Niemcy POLSKA Węgry Beata Kempa

"Zrobimy z UE Związek Sowiecki". Minister sprawiedliwości Węgier ostrzega przed "politycznym szantażem"

- Przepis wiążący wypłatę środków unijnych z praworządnością może w przyszłości posłużyć za narzędzie szantażu politycznego. Jeśli zgodzimy się na wprowadzenie kar za nieprzestrzeganie panującej ideologii, zrobimy z UE Związek Sowiecki - powiedziała tygodnikowi "Do Rzeczy" minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Węgry budżet ue budżet UE 2021-2027 Unia Europejska

"Prezydencja niemiecka dopuściła się złej interpretacji". Prof. Grabowska o sporze wokół unijnego budżetu

- Złej interpretacji dopuściła się prezydencja niemiecka, pozwalając na odejście od ustaleń lipcowego szczytu Rady Europejskiej, gdzie niedokładnie zapisano wolę państw. Nie zapisano natomiast tego, co potem prezydencja ustalała z Parlamentem Europejskim - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet unijny Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Węgry POLSKA Niemcy

Weto Polski i Węgier dla budżetu UE. Wróblewski: opozycja nie rozumie gry, jaką prowadzą Niemcy

- Niemców zirytowało stworzenie inicjatywy Trójmorza. Z tego punktu widzenia prowadzą pewną grę. Jeśli byłaby dobra intencja z ich strony, mogliby wyrzucić słowo "praworządność" z budżetu unijnego. Posłowie opozycji chyba w większości tego nie rozumieją - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego). Gośćmi audycji byli też prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki)) i Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Europa budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze unijne fundusze ue Węgry Niemcy Polska w Unii Europejskiej Artur Wróblewski miłosz manasterski Jerzy Jachowicz Polskie Radio 24

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Mateusz Morawiecki Viktor Orban budżet UE 2021-2027 Węgry POLSKA Europa budżet ue fundusze unijne Komisja Europejska

Budżet UE. Dr hab. Zajączkowski: można spodziewać się jeszcze bardziej ostrych wystąpień

Premierzy Polski i Węgier sprzeciwiają się przygotowanemu projektowi budżetu Wspólnoty i nie zamierzają rezygnować z użycia weta, jak mówią, dla dobra Unii Europejskiej. - Traktowałbym to jako taktykę negocjacyjną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Michał Żakowski Węgry Viktor Orban Unia Europejska Mateusz Morawiecki