Polskie Radio
Section05

Zamieszki w USA

Zamieszki w Waszyngtonie. Andrzej Potocki: to wyraz buntu z powodu nierówności społecznych

- Cała demonstracja i wdarcie się na Kapitol jest efektem potężnego konfliktu, którego początek widzieliśmy podczas demonstracji środowisk związanych z Black Lives Matter. Jest to wyraz buntu i frustracja z powodu pogłębiających się nierówności gospodarczych i społecznych w USA - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Potocki, publicysta tygodnika "Sieci". Gościem "Debaty dnia" była także Adam Buła z "Polska The Times".
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Donald Trump Joe Biden wybory prezydenckie w USA Waszyngton Kongres USA ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24

Demokraci żądają konsekwencji dla Trumpa. Publicysta: w ten sposób chcą dalej dzielić Republikanów

- Takie zagrania Demokratów obliczone są na jeden cel. Nie chodzi tylko o dalsze demonizowanie prezydenta i uderzanie w Partię Republikańską, ale przede wszystkim wykorzystanie tych protestów, żeby podzielić dalej partię, która jest w kryzysie - powiedział o pomysłach politycznych przeciwników Donalda Trumpa Tomasz Winiarski, publicysta tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Kongres USA Waszyngton Donald Trump Partia Republikańska Partia Demokratyczna wybory prezydenckie w USA ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24

Prof. Liberadzki: jeszcze miesiąc temu nie przyszłoby mi do głowy porównywanie Trumpa z Łukaszenką

- Jeszcze miesiąc temu nie przyszłoby mi do głowy porównanie Łukaszenki z Trumpem. Jednak to, co dzieje się teraz, świadczy o tym, że coś jest na rzeczy - powiedział w kontekście wydarzeń w Waszyngtonie prof. Bogusław Liberadzki, europoseł SLD.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Donald Trump Waszyngton wybory prezydenckie w USA Partia Republikańska Kongres USA Joe Biden Aleksander Łukaszenka ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24

TYLKO U NAS "Dla Partii Demokratycznej to wymarzony scenariusz". Ekspert o zamieszkach w USA

- Wygląda na to, że realizuje się wymarzony dla Partii Demokratycznej scenariusz, czyli ostateczna kompromitacja i odsunięcie prezydenta Donalda Trumpa - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Radek Wesołowski, ekspert ds. USA, mieszkający na co dzień w Toronto, odnosząc się do zamieszek pod Kapitolem.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Waszyngton wybory w USA Kongres USA Donald Trump Joe Biden infografika ŚWIAT

"To moment na pojednanie". Trump zobowiązał się do płynnego przekazania władzy

Prezydent Donald Trump dał do zrozumienia, że kończy walkę o pozostanie na stanowisku i skoncentruje się na pokojowym przekazaniu władzy nowej administracji. Oświadczenie w tej sprawie prezydent USA wydał po serii dymisji w Białym Domu i wezwaniu przez Demokratów do usunięcia go ze stanowiska.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka Donald Trump wybory w USA Waszyngton Marek Wałkuski ŚWIAT

Aktualna sytuacja polityczna w USA. Ekspert: tego typu kryzys jest na rękę reżimom autorytarnym

- Moskwa teraz mówi: słuchajcie, wy Amerykanie próbujecie od lat narzucać światu swoje wzorce demokratyczne, swoje rozwiązania, natomiast sami sobie nie radzicie. Macie kryzys, więc nie macie prawa pouczać innych jak powinny się rządzić - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  Chiny Stany Zjednoczone Donald Trump prezydent Joe Biden Kongres USA Waszyngton wybory prezydenckie w USA ŚWIAT Azja Ameryka Polskie Radio 24 Rosja Europa Nord Stream 2

Wydarzenia w USA. Piotr Semka: Trump zapomniał, że zawsze jest jakiś agresywny margines

- Pokusił się o tłum na ulicach i zapomniał, że zawsze jest jakiś agresywny margines, który będzie go kompromitował. To wszystko poszło na konto Trumpa - powiedział o wydarzeniach z Waszyngtonu publicysta "Do Rzeczy" Piotr Semka. Gościem Polskiego Radia 24 był też dr hab. Sławomir Sowiński z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Donald Trump Joe Biden wybory prezydenckie w USA protest Partia Republikańska stosunki polsko-amerykańskie ŚWIAT Ameryka

Zmiana w Białym Domu. Ekspert: Trump był dla Chin problemem i błogosławieństwem

- Prezydent USA był korzystny dla Chin z tego względu, że swoją osobowością i stylem prowadzenia polityki był bardzo antagonizujący. Doprowadziło to do zasadniczego osłabienia pozycji USA na świecie  - powiedział dr hab. Michał Lubina, ekspert ds. wschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Stany Zjednoczone Donald Trump prezydent Joe Biden Kongres USA Waszyngton wybory prezydenckie w USA ŚWIAT Azja Ameryka Polskie Radio 24

Koordynator "Politico" pisał, jak urządzić Majdan w Polsce. Teraz mówi, że "Trump podburzył tłum"

– Niewątpliwie Trump w świadomy sposób podburzył tłum. Zdawał sobie sprawę, do czego może doprowadzić taka retoryka - mówił w portalu onet.pl Michał Broniatowski, koordynator "Politico" w Polsce i były wiceprezes rosyjskiej agencji informacyjnej Interfaks. W 2016 r., gdy opozycja zorganizowała w Warszawie blokadę Sejmu, Broniatowski doradzał zajęcie "dużego budynku publicznego".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Donald Trump Waszyngton wybory w USA Kongres USA Stany Zjednoczone demokracja Ameryka Północna

Były korespondent o wydarzeniach w USA: Amerykanie nie wierzą władzy

- Jest to świadectwo tego, jak duża liczba Amerykanów nie wierzy władzy. Było to widoczne w sondażach, a teraz ten brak wiary w uczciwość jest pewnym wyzwaniem dla Waszyngtonu - powiedział o zajściach w Stanach Zjednoczonych Jacek Przybylski, publicysta i były korespondent w USA.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Kongres USA Donald Trump Joe Biden Waszyngton wybory prezydenckie w USA Partia Republikańska Partia Demokratyczna ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24