Polskie Radio
Section05
ARiMR

Pieniądze za ugory. Rekompensaty dla rolników od UE

Unijny Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przyjął uchwały wprowadzające nowy ekoschemat oraz płatności dla małych gospodarstw. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, rolnicy gospodarujący na niewielkich areałach będą mogli uzyskać wsparcie w uproszczonej formie, niewymagającej od nich spełniania wszystkich warunków określonych dla innych płatności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska fundusze unijne ARiMR rolnictwo

Pomoc finansowa przy wymianie dachów z azbestu. ARiMR przypomina rolnikom o zbliżających się terminach

Do 12 stycznia 2024 r. można się ubiegać o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Do tej pory do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa napłynęło 16,7 tys. wniosków na kwotę ponad 211 mln zł. Jest to drugi nabór o taką pomoc prowadzony w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ARiMR pomoc finansowanie rolnictwo

"Polityka rolna stawia wiele wyzwań". Prezes Izb Rolniczych: trzeba chronić europejskie gospodarstwa rodzinne

Trzeba uregulować stosunki gospodarcze z Ukrainą i chronić europejskie gospodarstwa rodzinne - powiedział prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz zapytany o najważniejsze wyzwania obecnie stojące przed polityką rolną. Wyzwań jest wiele, sytuacja jest dosyć trudna - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność Unia Europejska ARiMR KOWR

Rodzinne Ogródki Działkowe. Granty w ramach projektu "Rozwój zielonej infrastruktury"

Rodzinne Ogródki Działkowe od lat cieszą się sporym powodzeniem wśród mieszkańców polskich miast. Ich rola jest nie do przecenienia, a na rozwoju zielonej infrastruktury zyskuje nie tylko środowisko, ale również społeczeństwo, o czym przekonaliśmy się w czasie pandemii COVID-19. Na wsparcie ROD przeznaczono z Funduszy Europejskich kwotę niemal 50 mln zł.
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie dofinansowanie UE środowisko ARiMR Rodzinne Ogródki Działkowe ROD zielona infrastruktura społeczeństwo