Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo energetyczne

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe. Andrzej Duda: rozwiązuje problem dostaw gazu do państw UE

W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe - powiedział w czasie wtorkowej konferencji po otwarciu gazociągu Baltic Pipe Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent RP "gazociąg rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do państw UE, ponieważ z Polski ten gaz może być rozdzielany, tam, gdzie będzie potrzebny".
Zobacz więcej na temat:  energetyka bezpieczeństwo energetyczne Baltic Pipe gaz ziemny Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Andrzej Duda

"Dziękuję Polsce za przywództwo po agresji Rosji na Ukrainę". Premier Danii na otwarciu Baltic Pipe

- Otwarcie nowego korytarza gazowego w Europie jest ważnym krokiem w kierunku uniezależnienia się od gazu rosyjskiego - powiedziała we wtorek premier Danii Mette Frederiksen. Putin wykorzystuje energię jako broń, by zdestabilizować Europę, nie możemy mu na to pozwolić - zaznaczyła.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe POLSKA Norwegia energetyka bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny Dania Europa Rosja

"Nie można wykluczyć sabotażu". Premier Danii o wycieku z gazociągów Nord Stream

Nie można wykluczyć sabotażu - tymi słowami premier Danii Mette Frederiksen skomentowała informację o wycieku gazu z gazociągów Nord Stream. W związku z tym incydentem Duńska Agencja Energii podwyższyła poziom zagrożenia dla obiektów infrastruktury energetycznej do stopnia pomarańczowego - drugiego najwyższego w pięciostopniowej skali.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Dania Morze Bałtyckie Nord Stream bezpieczeństwo energetyczne

Uroczyste otwarcie Baltic Pipe. Andrzej Duda: rozwiązuje problem dostaw gazu do państw UE

W najbliższym czasie do Polski będzie transportowany gaz przez gazociąg Baltic Pipe - powiedział w czasie wtorkowej konferencji po otwarciu gazociągu Baltic Pipe Andrzej Duda. Jak podkreślił prezydent RP "gazociąg rozwiąże w ogromnej części również problem dostaw gazu do państw UE, ponieważ z Polski ten gaz może być rozdzielany, tam, gdzie będzie potrzebny".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 gaz ziemny Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Andrzej Duda

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Ekspert: przypadek jest mało prawdopodobny

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu - poinformowała we wtorek Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według profesora Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream Nord Stream 2 gazociąg północny bezpieczeństwo energetyczne

Prezydent Andrzej Duda: dokonujemy otwarcia gazociągu, który przez lata był polskim marzeniem

- Po latach dyskusji i politycznych sporów wreszcie dokonujemy otwarcia gazociągu, który przez dziesięciolecia był polskim marzeniem tych, którzy chcieli i mieli wizję dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, wzmocnienia suwerenności naszego kraju i uniezależnienia od dostaw rosyjskich - powiedział podczas uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka Baltic Pipe bezpieczeństwo energetyczne Andrzej Duda Baltic Pipe 2022

NA ŻYWO Otwarcie Baltic Pipe. Uroczystość z udziałem prezydenta Dudy i premierów Polski i Danii [TRANSMISJA]

W tłoczni gazu Goleniów trwają uroczystości otwarcia gazociągu Baltic Pipe. Przesył surowca ma się rozpocząć w sobotę 1 października. W uroczystości bierze udział między innymi prezydent Andrzej Duda. Transmisję można oglądać na portalu PolskieRadio24.pl, dzięki uprzejmości TVP.
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe POLSKA Norwegia GOSPODARKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny Andrzej Duda Mateusz Morawiecki prezydent

Opłaty za prąd dla gospodarstw domowych będą zamrożone. Minister Moskwa wyjaśnia rządowe rozwiązanie

 - W 2023 roku zamrożone będą wszystkie składowe rachunku za prąd dla wszystkich gospodarstw domowych do zużycia 2000 kWh, z "pozytywnymi wyjątkami" dla osób niepełnosprawnych i "dużych rodzin". Każda ilość powyżej limitu będzie liczona wg taryfy URE - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia prąd Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska węgiel legislacja Rząd RP bezpieczeństwo energetyczne

Dziś otwarcie Baltic Pipe. Jakub Pacan: to polska racja stanu

- Mam satysfakcję, że suma wszelkich lęków wobec Rosji nie była fobią ludzi chorych. Oni mieli rację, o czym mówi się też w Europie Zachodniej. Otwarcie Baltic Pipe to polska racja stanu i jeden z najważniejszych tematów w agendzie politycznej, który będzie obecny przez lata - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan (Tygodnik "Solidarność"). Gośćmi byli również Marek Wróbel (Fundacja Republikańska) i Michał Piękoś ("Trybuna").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Baltic Pipe gaz infrastruktura bezpieczeństwo energetyczne

TYLKO U NAS "Kij włożony w szprychy planu Kremla". Jakub Wiech o gazociągu Baltic Pipe

- Polska wiedziała, że Rosjanie używają gazu przede wszystkim do szantażu energetycznego i politycznego, że Rosja jest w stanie za pomocą dostaw i samej architektury dostaw kształtować sytuację geopolityczną w Europie. Można powiedzieć, że z tej perspektywy Baltic Pipe to kij włożony w szprychy planu Kremla - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energii i klimatu, wiceszef serwisu Energetyka24).
Zobacz więcej na temat:  Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 gaz ziemny inwestycje energetyka bezpieczeństwo energetyczne gaz Jakub Wiech GOSPODARKA infografika POLSKA

ANALIZA Tusk i Pawlak uzależnili Polskę od rosyjskiego gazu. Przypominamy działania rządu PO-PSL

Baltic Pipe, czyli strategiczna inwestycja Polski stanowiąca silny fundament bezpieczeństwa energetycznego kraju, został sfinalizowany. Idea tego projektu powstała jednak już na początku lat 90. Jak zachował się rząd Tuska w tej sprawie? Jakie działania podjął ówczesny minister gospodarki Waldemar Pawlak? Przypominamy.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Waldemar Pawlak Władysław Kosiniak-Kamysz Platforma Obywatelska PO Polskie Stronnictwo Ludowe PSL bezpieczeństwo energetyczne Rosja Baltic Pipe Baltic Pipe 2022 polityka POLSKA

Otwarcie Baltic Pipe. Anna Zalewska: ta inwestycja to wynik konsekwentnej polityki uniezależniania nas od Rosji

Jak powiedziała w "Trójkowym komentarzu dnia" europoseł PiS Anna Zalewska, decyzja o stworzeniu i uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe była podyktowana koniecznością ostatecznego uniezależnienia się od Rosji. Gość audycji dodała ponadto, że duński odcinek gazociągu osiągnie pełną przepustowość wcześniej, niż zakładano, czyli już w listopadzie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA GOSPODARKA energetyka gaz Baltic Pipe bezpieczeństwo energetyczne Anna Zalewska