Polskie Radio
Section05
bezpieczeństwo energetyczne

"Nie mamy nic do ukrycia". Poseł PiS o powołaniu komisji weryfikacyjnej ws. rosyjskich wpływów w Polsce

- Przed komisją weryfikacyjną jest ogrom pracy, opozycja też może się tu wykazać aktywnością w zakresie zbadania rosyjskich wpływów w Polsce. Jestem przekonany, że do powstania komisji dojdzie - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Smoliński (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA bezpieczeństwo energetyczne Rosja Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość polityka Kazimierz Smoliński

"Najpoważniejsze uderzenie unijne w rosyjską energetykę". Jakub Wiech o embargu na rosyjską ropę

- To niepełne embargo, które prawdopodobnie będzie rozciągnięte przez lokalne regulacje. Będziemy szli w kierunku całkowitego odseparowania się od rosyjskiej ropy, wyjątkiem będą zapewne Węgry, które nie zapowiedziały takich kroków - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech (portal energetyka24.com).
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina bezpieczeństwo energetyczne ropa naftowa Jakub Wiech ŚWIAT

Elektrownie jądrowe. Wiceminister klimatu: pierwszy projekt realizowany będzie z ok. 40-proc. udziałem krajowych firm

- Szacujemy, że pierwszy projekt jądrowy w Polsce będzie realizowany w ok. 40 proc. z udziałem naszego przemysłu, przy kolejnych blokach jądrowych będzie on wzrastał do nawet 70 proc. - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna energia atomowa bezpieczeństwo energetyczne elektrownia atomowa

Derusyfikacja rynku energii. Ekonomista: umowa PKN Orlen z Aramco to dobry przykład

PKN Orlen podpisał umowy z Aramco Overseas Company dotyczące finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem - poinformował Orlen w komunikacie. W Programie 1 Polskiego Radia ekonomista, prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski przyznał, że to dobry przykład derusyfikacji rynku energii.  
Zobacz więcej na temat:  polityka Henryk Szrubarz Orlen PKN Orlen energetyka bezpieczeństwo energetyczne

Umowy Orlenu z MOL i Saudi Aramco. Ekspert wskazuje na korzyści dla polskiej spółki

- Elementem tego "dealu" jest 40 proc. zapotrzebowania całej grupy PKN Orlen na ropę naftową. (...) Cała Europa nagle i nerwowo poszukuje dostaw paliw spoza Rosji, a Orlen jest taką spółką, która wiedziała, że ten kierunek nie jest perspektywiczny - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Maciążek (Strefa Inwestorów). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne PKN Orlen

Polska na "energetycznej autostradzie". Ekspert tłumaczy, co znaczą "ustawione przy niej drogowskazy"

- Ten obraz jest wieloaspektowy i wielowątkowy, w tej chwili jesteśmy w ważnym punkcie montażu finansowego - powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Pietruszyński, redaktor naczelny portalu CIRE.pl, komentując polskie plany dotyczące energetyki jądrowej. - Jesteśmy po głośnych komunikatach, że zrobiliśmy poważny krok i wjechaliśmy na autostradę do polskiego atomu, a teraz tym ruchem trzeba zarządzać - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka bezpieczeństwo energetyczne energia atomowa Mirosław Skowron

Polityka energetyczna rządu PO-PSL. Tomasz Sakiewicz: głównym celem części klasy politycznej było dorobienie się

- Przedstawiano nam różne wersje działań osób publicznych, niemające nic wspólnego z rzeczywistością. Głównym celem znacznej części klasy politycznej było dorobienie się - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne Platforma Obywatelska Radosław Sikorski Tomasz Sakiewicz Rosja POLSKA polityka Polskie Radio 24

PR24 Dlaczego PO nie zbudowała elektrowni atomowej? Cezary Gmyz wskazuje na plan Sikorskiego i Rosję

- Idea importowania prądu z elektrowni, która miała powstać w Kaliningradzie, pod znakiem zapytania stawiała projekt budowy polskiej elektrowni jądrowej - powiedział w Polskim Radiu 24 korespondent TVP w Niemczech Cezary Gmyz, komentując doniesienia TVP Info. - To wydaje się tłumaczyć, dlaczego Aleksander Grad, który został szefem spółki mającej elektrownię wybudować, nie wybudował jej - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Rachoń Cezary Gmyz energetyka relacje polsko-rosyjskie Radosław Sikorski elektrownia atomowa bezpieczeństwo energetyczne polityka

"Dusząc ceny energii, staramy się zdusić inflację". Premier Morawiecki o działaniach rządu

- Tarcza antyinflacyjna odnosząca się nośników energii będzie obowiązywać do końca roku, od 1 stycznia ceny prądu oraz gazu będą zamrożone - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że dusząc ceny energii, rząd stara się obniżyć inflację.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energia elektryczna ceny paliw ceny żywności inflacja gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo

"Chodziło o to, żeby Ukraina możliwe szybko została pokonana". Prof. Grochmalski o "niemieckiej grze"

W Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej odniósł się m.in. do interesów energetycznych jakie Niemcy, mimo wojny na Ukrainie, od lat prowadzą z Rosją. W opinii eksperta dla Berlina "optymalnym rozwiązaniem była szybka porażka Ukrainy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Rachoń bezpieczeństwo energetyczne Piotr Grochmalski Niemcy Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Komisja ds. rosyjskich wpływów. Skwarek: trzeba poznać skalę tego zjawiska w spółkach państwowych

- Ważne jest, by pokazać wpływy rosyjskie nie tylko wśród urzędników, ale wśród członków wysokich spółek Skarbu Państwa - ocenił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Sławomir Skwarek. Odniósł się tym samym do zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego dotyczącej powołania komisji, która zbadałby politykę energetyczną prowadzoną przez polskie rządy. Gościem programu "Dwie strony" był też Paweł Szramka, poseł niezrzeszony.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Dorota Kania bezpieczeństwo energetyczne

Szczególna ochrona odbiorców gazu. Mariusz Marszałkowski wyjaśnia szczegóły projektu

Rząd przyjął projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. Zgodnie z nim będą kontynuowane działania osłonowe dla najbardziej wrażliwych odbiorców gazu, w tym dla gospodarstw domowych. O tym, co wprowadzenie tego projektu w praktyce oznacza dla odbiorców, opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. energetyki Mariusz Marszałkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA energetyka gaz bezpieczeństwo energetyczne społeczeństwo

Pół Kijowa nie ma prądu. Ukraina testuje import energii z Rumunii

Połowa Kijowian nie ma prądu. To efekt rosyjskich ataków rakietowych na infrastrukturę. Ostatni taki ostrzał miał miejsce w zeszłą środę. Jego skutki odczuwane są w ukraińskiej stolicy do dziś. Władze zapowiadają, że przerwy w dostawach energii elektrycznej potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy. Jednocześnie Ukraińcy próbują dywersyfikować dostawy prądu. Państwowa spółka "Energetyczna Kompania Ukrainy" zrealizowała pierwszy testowy import prądu z Rumunii. 
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo energetyczne energia elektryczna energetyka Kijów Ukraina wojna na Ukrainie

"Duże podmioty są w stanie podejmować ryzyko inwestycyjne". Piotr Palutkiewicz o połączeniu PKN Orlen i PGNiG

- Przed nami są wyzwania transformacji energetycznej, cały świat próbuje zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, wydobycie paliw kopalnych, węglowodorów, jest to związane z bardzo dużymi nakładami inwestycyjnymi, które muszą podejmować rozwinięte gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 GOSPODARKA POLSKA polityka bezpieczeństwo energetyczne paliwa Magdalena Złotnicka PGNiG Orlen