Polskie Radio
Section05

bezrobocie

Problemy młodych ludzi na rynku pracy

- Bez wątpienia mamy dziś rynek pracownika, ale problemem są niskie wynagrodzenia. Młodzi ludzie, chcąc podjąć się pierwszej pracy, myślą o pracy w swojej branży, w branży, w której studiują. Tymczasem często, więcej niż w korporacji, zarabiają jako kelnerzy – powiedział w Młodej Audycji Politycznej Bartosz Kijek (Młodzi Nowocześni). O tym, co boli młodych ludzi na rynku pracy, mówili także Jakub Drożdż (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Aleksandra Prorok (Forum Młodych PiS) i Aleksandra Malitek (Klub Młodych Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 pracownik pracodawcy rynek pracy wynagrodzenia młodzież

"Pracodawcy mają kłopoty ze znalezieniem pracowników"

- Cieszymy się, że mamy najniższe bezrobocie od 27 lat, które według GUS wynosi 6,6 proc., a według Eurostatu 4,4 proc. - powiedział w Polskim Radiu 24 w audycji Rządy Pieniądza wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. Podkreślił zarazem, że nie oznacza to braku problemów ze znalezieniem pracy. Wyjaśnił, że choć w województwie wielkopolskim poziom bezrobocia wynosi poniżej 4 proc., to w województwie warmińsko-mazurskim osiąga 11,9 proc.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy gospodarka polska Stanisław Szwed

Polska w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem

Z danych Eurostatu wynika, że Polska utrzymuje się w europejskiej czołówce krajów z najniższym bezrobociem zajmując 6. miejsce. W stosunku do stycznia stopa bezrobocia spadła w naszym kraju o 0,1 punktu procentowego. W porównaniu z lutym ubiegłego roku bezrobocie w Polsce jest niższe o 0,8 punktu procentowego. Gośćmi audycji Rządy Pieniądza byli Kazimierz Krupa (Kancelaria Drawbridge), Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński) i Marek Zuber (ekonomista). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gospodarka polska praca rynek pracy

"Niskie bezrobocie w Polsce jest dobrym czasem na zmianę kodeksu pracy"

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma zakończyć 14 marca 2018 pracę nad dwoma  kodeksami - określającymi zbiorowe i jednostkowe stosunki pracy. Z informacji wstępnych wynika, że zakłada się między innymi większą elastyczność pracy, preferowanie etatów, zmianę zasad wypowiadania umów na czas określony. O tym, czy propozycje trafią w formie gotowego projektu do Sejmu, zdecyduje rząd.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy kodeks pracy

Pokolenie 60 plus. Ludzie z niewykorzystanym potencjałem

W Polsce żyje ponad 9 milionów osób powyżej 60. roku życia. To namacalny dowód na to, że jesteśmy coraz starszym społeczeństwem. Niektórzy chcą pracować dalej, niestety rynek nie zawsze im sprzyja. Czy wiek pracownika może być atutem? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Zofia Szweda-Lewandowska (SGH), dr Agnieszka Czerw (psycholog Uniwersytet SWPS) i prof. Andrzej Szpociński (socjolog Collegium Civitas).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bezdomność pomoc Caritas Polska senior starość

Polki zarabiają mniej niż Polacy, ale nie wypadamy gorzej niż inne kraje UE

Choć kobiety zajmują eksponowane stanowiska w polityce i gospodarce, to nadal zarabiają mniej niż mężczyźni. Według danych Eurostatu z 2016 roku Polki zarabiają przeciętnie mniej o 7,2 proc. od Polaków. Dla przykładu w Estonii różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn wynosi około 25 proc, a średnio w Unii Europejskiej około 16. Gościmi audycji Rządy Pieniądza byli: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) oraz Rafał Sadoch (mBank).
Zobacz więcej na temat:  pieniądze zatrudnienie rynek pracy