Polskie Radio
Section05
budżet ue

Do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU. To część Krajowego Planu Odbudowy

Do Polski wpłynęło pięć miliardów euro z programu RePowerEU będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. "Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - napisał na Twitterze premier Donald Tusk. "To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli" - napisała w mediach społecznościowych ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet budżet ue budżet unijny

5 mld euro z KPO dla Polski. "To efekt wniosku złożonego przez poprzedni rząd"

Komisja Europejska w listopadzie pozytywnie oceniła zmieniony polski Krajowy Plan Odbudowy o wartości 59,8 mld euro. - Kwota została ustalona przez Komisję, Radę i Parlament Europejski w marcu 2023 r. kończąc prace nad REPowerEU i dając tym samym zielone światło państwom członkowskim - mówiła pod koniec listopada europoseł Andżelika Możdżanowska (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska pieniądze Krajowy Plan Odbudowy budżet ue

Miliardy z zaliczki na poczet KPO trafią do Polski. To pieniądze na rozwój energetyki

Polska otrzyma 5 miliardów euro zaliczki z unijnego programu wspierającego politykę energetyczną, który ma być częścią Krajowego Planu Odbudowy - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Chodzi o unijny program RePowerEU na przemiany energetyczne i uniezależnienie się od Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska budżet ue dotacje UE Beata Płomecka GOSPODARKA

Unijny budżet jest pusty. Kuźmiuk: przewodnicząca PE apeluje do szefów rządów o uzupełnienie dochodów

"Na zakończonym w ostatni piątek posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w dramatycznym wystąpieniu apelowała do szefów rządów o uzupełnienie dochodów 7-letniego unijnego budżetu, ponieważ jak to ujęła »nasze zasoby są napięte do granic możliwości«" - napisał Zbigniew Kuźmiuk na łamach portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet ue budżet unijny budżet UE 2021-2027 Rada Europejska GOSPODARKA

Fundusz Odbudowy. Rzońca: dziewięć krajów nie otrzymało na razie żadnych środków

- Fundusz Odbudowy miał być szybkim zastrzykiem środków dla unijnej gospodarki po pandemii COVID-19. Tymczasem z liczącego 800 mld euro instrumentu dotychczas wypłacono 18 krajom ok. 150 mld. Dziewięć krajów nie otrzymało na razie żadnych środków - poinformował europoseł komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Bogdan Rzońca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Komisja Europejska budżet ue

Polska nie zgadza się na zmianę budżetu UE. Rzońca oskarża KE o różnicowanie migrantów, tracą na tym Ukraińcy

Polska nie zgadza się na propozycję KE rewizji budżetu UE na lata 2021-2027. Bruksela różnicuje migrantów, uważając, że nie trzeba wspierać krajów, które przyjmują i przyjmowały uchodźców z Ukrainy, a chce dać 15 mld euro krajom południowej Europy na programy migracyjne - mówi europoseł Bogdan Rzońca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska budżet ue migracja uchodźcy Ukraina

Budżet UE. Minister Puda: Polska jest największym beneficjentem polityki spójności

- Jesteśmy jednymi z najskuteczniejszych w Europie w pozyskiwaniu środków unijnych. Polska jest wiarygodnym partnerem dla Komisji Europejskiej, która podkreśla, że w konkursach zwycięża ten, kto przedstawia dojrzałe propozycje projektowe i terminowo realizuje zaplanowane przedsięwzięcia - ocenił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska budżet ue Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dofinansowanie UE

tylko u nas Polska krytykuje rewizję budżetu UE. "Nie uwzględnia potrzeb krajów obciążonych konsekwencjami wojny"

Polska krytykuje plany rewizji wieloletniego unijnego budżetu, gdyż nie uwzględniają one potrzeb krajów obciążonych konsekwencjami rosyjskiej napaści na Ukrainę. Takie stanowisko Polska przedstawiła na ministerialnej debacie w Brukseli poświęconej zmianom w budżecie do 2027 roku. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Unia Europejska budżet ue budżet unijny Beata Płomecka Komisja Europejska

Budżet UE w tarapatach? Premier uspokaja: zakładaliśmy negatywne scenariusze, więc jesteśmy zabezpieczeni

Parlament Europejski przyjął raport autorstwa szefa komisji budżetowej PE Johana Van Overtveldta (EKR), w którym europosłowie wyrażają głębokie zaniepokojenie tym, że rosnące koszty pożyczkowe Funduszu Odbudowy prawdopodobnie poważnie ograniczą zdolność budżetu UE do finansowania unijnych programów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska Komisja Europejska budżet ue