Polskie Radio
Section05
choroba

Atopowe zapalenie skóry. Choroba, która potrafi stygmatyzować

Zaczerwieniona i swędząca skóra, niemożliwy do opanowania odruch drapania i w konsekwencji rozległe rany. Tak właśnie wygląda atopowe zapalenie skóry. - Grupa pacjentów, którzy chorują na AZS o bardzo ciężkim przebiegu, jest nieliczna. Natomiast problemy związane z ich leczeniem są wyjątkowo trudne - mówi prof. Witold Owczarek z Wojskowego Instytutu Medycznego. Z czym na co dzień muszą mierzyć się chorzy?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka choroby skóry choroba depresja

Blisko 6 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarły 283 osoby. Nowe dane Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 5965 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 283 osoby. Od marca, gdy zanotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, wykryto go u 1 545 530 osób, z których 38 994 zmarło.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 Ministerstwo Zdrowia epidemia społeczeństwo koronawirus pandemia zdrowie choroba

Prezes URPL: szczepionka firmy AstraZeneca wystarczająco skuteczna, jako pierwsi otrzymają ją nauczyciele

Szczepionka firmy AstraZeneca chroni blisko 60 procent osób przed zachorowaniem na COVID-19 i w 100 procentach przed ciężkim przebiegiem choroby. W opinii Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorza Cessaka, z populacyjnego punktu widzenia taka skuteczność jest wystarczająca. W pierwszej kolejności tę szczepionkę otrzymają nauczyciele poniżej 60. roku życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Koronawirus w Polsce COVID-19 Ministerstwo Zdrowia epidemia społeczeństwo koronawirus pandemia zdrowie choroba

Wielka Brytania: masowe badania po wykryciu kolejnych mutacji COVID-19

W Anglii są prowadzone masowe badania po wykryciu kolejnych przypadków tak zwanego południowoafrykańskiego wariantu koronawirusa. Brytyjczycy próbują nie dopuścić do rozprzestrzenienia się mutacji. Badaniami przesiewowymi zostanie objętych 80 tysięcy osób. Chodzi o osiem obszarów, w tym rejony Ealingu - najbardziej "polskiej" dzielnicy Londynu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus pandemia COVID-19 badanie badania Wielka Brytania Europa wirus choroba