Polskie Radio
Section05
cyberprzestępczość

Wyciek danych do dark webu. Dziesiątki miliardów plików

Do sieci dark web wyciekły 54 miliardy plików cookie. Są to główne narzędzia hakerów do kradzieży danych i zdobywania dostępu do wrażliwych systemów - wynika z przeprowadzonych badań. Eksperci NASK ostrzegają, że "ciasteczka" mogą służyć do wykradania poufnych informacji.
Zobacz więcej na temat:  haker hakerzy cyberprzestępczość cyberatak cyberzagrożenia cyberbezpieczeńswo internet ŚWIAT dane osobowe GOSPODARKA

Cyberprzestępcy coraz bardziej aktywni. Rośnie liczba ataków

W 2022 roku było około 40 tysięcy naruszeń cyberbezpieczeństwa, ale w 2023 roku już 80 tysięcy. Te dane przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. - Rok do roku jest to wzrost o 100 proc. A pierwszy kwartał 2024 roku wskazuje, że tych incydentów w tym roku będzie jeszcze więcej - dodał wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość hakerzy Ministerstwo Cyfryzacji służby i bezpieczeństwo POLSKA

Oszukiwali w sieci. Zatrzymano cyberprzestępców z Nigerii

Lubelscy cyberpolicjanci zatrzymali czterech obywateli Nigerii, działających w zorganizowanej grupie przestępczej, którzy dokonywali oszustw internetowych na terenie Polski oraz innych krajów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska służby i bezpieczeństwo społeczeństwo Nigeria przestępczość oszustwa pranie pieniędzy Lublin lubelskie regiony internet cyberprzestępczość cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo

Rośnie liczba cyberataków. Ekspert wyjaśnia, jak się chronić

CERT Polska systematycznie ostrzega nas przed oszustami grasującymi w wirtualnej sieci. Stosują oni różne zabiegi, by zdobyć nasze dane - hasło i login do konta, ale też informacje o karcie płatniczej. Iwona Prószyńska, ekspert CERT Polska w NASK, wyjaśnia czytelnikom portalu Polskiego Radia 24, co robić, by nie paść ofiarą cyberataków. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cert cyberprzestępczość cyberzagrożenia cyberataki cert polska

Passkey - bezpieczeństwo w sieci bez haseł

Do niedawna specjaliści przekonywali, że "mocne" hasło jest gwarantem bezpieczeństwa w sieci. Teraz pojawił się nowy sposób uwierzytelniania i ochrony danych w internecie - passwordless authentication, który wykorzystuje metody, takie jak: biometria, kody jednorazowe, klucze fizyczne i passkeys. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA bezpieczeństwo w intenecie bezpieczeństwo w sieci cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo Marta Hoppe