Polskie Radio
Section05

energia atomowa

"Duża szansa dla polskiego biznesu". PIE: budowa elektrowni jądrowych to dodatkowe 1-2 proc. PKB

Budowa i funkcjonowanie elektrowni jądrowych przełoży się na dodatkowe 1-2 proc. PKB polskiej gospodarki - ocenił Adam Juszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że ponad 50 proc. inwestycji realizowane ma być z pomocą naszych firm - to kontrakty nawet powyżej 100 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka elektrownia atomowa budowa pkb zatrudnienie bezpieczeństwo energetyczne

Elektrownie jądrowe w Polsce. Jakub Wiech tłumaczy szczegóły inwestycji. "Zrealizuje je tandem amerykańsko-koreański"

- Można powiedzieć, że polski projekt jądrowy będzie realizował tandem amerykańsko-koreański. Realnie pierwszy reaktor ma zostać włączony w roku 2033. Taki jest plan, który został opublikowany w dokumencie "Polski Program Energetyki Jądrowej" - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.  
Zobacz więcej na temat:  energetyka Jakub Wiech POLSKA elektrownia atomowa

"Mamy do czynienia z bardzo bezpieczną technologią". Teresa Wójcik o budowie elektrowni atomowej

- Technologia jest tutaj interesująca, jej efektem jest zapowiedziany dla Polski reaktor AP1000, jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych reaktorów jądrowych dużej mocy - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa Wójcik z portalu BiznesAlert.pl oraz Tygodnika Solidarność. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bezpieczeństwo energetyczne atom relacje polsko-amerykańskie rząd Mateusza Morawieckiego

Amerykanie zbudują elektrownię atomową w Polsce. Dr Kawa: zależało im na tym nie tylko ze względów finansowych

- Amerykanie chcieli wygrać realizację tego przedsięwzięcia. Świadczy o tym choćby zaangażowanie wiceprezydent Kamali Harris czy departamentu energii. Myślę, że Amerykanom zależało na tym nie tylko ze względów finansowych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Kawa, amerykanista z Uczelni Korczaka. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone energetyka Polityka zagraniczna Polski elektrownia atomowa

Elektrownia atomowa w Polsce. Piotr Müller: cały proces budowy potrwa ponad 10 lat

W środę rząd przyjmie uchwałę w sprawie realizacji elektrowni atomowej w partnerstwie z amerykańskim Westinghouse. Jak mówił rzecznik rządu Piotr Müller, to początek drogi do realizacji tej inwestycji. Później rozpoczną się wszelkie procedury związane z kwestiami środowiskowymi, a następnie inwestycyjnymi. Cały proces ma potrwać 10 lat. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka elektrownia atomowa Sejm atom energetyka bezpieczeństwo energetyczne

Westinghouse zbuduje polski atom. Parys: wiążemy się z USA na pokolenia

- Wiązanie się z USA stoi w kontraście do tego, co robiły rządy niemieckie, które stawiały na Rosję. To diametralna różnica. Szły za tym sojusze polityczne, bo nie były to drobne, jednorazowe zakupy. Sojusze gospodarcze stają się sojuszami geopolitycznymi. Politycy niemieccy nie myśleli o bezpieczeństwie Europy, ale o korzyściach dla swojego przemysłu. Musimy zawierać sojusze gospodarcze, które służą też naszemu bezpieczeństwu - mówił w Polskim Radiu 24 były minister obrony narodowej  Jan Parys.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 elektrownia atomowa USA energetyka

Kto będzie partnerem Polski w budowie elektrowni jądrowej? Jacek Sasin wyjaśnia

Jacek Sasin odpowiedział na powtarzające się pytanie o zagranicznego partnera dostarczającego technologię budowy elektrowni jądrowej w Polsce. - Wiele wskazuje, że partnerem strategicznym dla rządowej elektrowni jądrowej będzie Westinghouse - podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych. Westinghouse to firma amerykańska. Dodał, że rząd szuka także możliwości współpracy z partnerami z Korei Południowej - prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania biznesowego projektu, równoległego do rządowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA elektrownia atomowa Jacek Sasin USA energetyka

Inspektorzy MAEA zmierzają na Ukrainę. Kułeba: dowiodą, że nie mamy żadnych "brudnych bomb"

Rosjanie oskarżają Ukrainę o plany użycia tzw. brudnej bomby. Głos w tej sprawie zabrał szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba. "Wkrótce na Ukrainę przybędą eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i dowiodą, że nie mamy żadnych »brudnych bomb«" - stwierdził. Kijów podkreśla, że deklaracje Kremla ws. rzekomej ukraińskiej "brudnej bomby" świadczą o tym, że Rosja sama może przygotowywać uderzenie za pomocą broni jądrowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni bomba