Polskie Radio
Section05

chmura obliczeniowa

Komisja Europejska stawia na rozwój chmury obliczeniowej. Trzy polskie projekty ze zgodą na wsparcie publiczne

Komisja Europejska podjęła decyzję o przyznaniu wsparcia publicznego trzem polskim projektom chmurowym (IPCEI). Chodzi o projekty realizowane przez Cloud Ferro, Oktawave i Atende Industries. KE zatwierdziła pomoc publiczną w wysokości do 1,2 mld euro na europejski projekt chmury obliczeniowej. Celem jest zwiększenie zaangażowania unijnego biznesu w ten sektor.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja dofinansowanie Komisja Europejska Unia Europejska Ministerstwo Cyfryzacji

Polska chce nadawać ton w zakresie otwartych danych. Andruszkiewicz: Polacy chcą korzystać z e-usług

- Stawiamy sobie ambitne wyzwania w zakresie otwartych danych i polityki cyfrowej - powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Adam Andruszkiewicz otwierając konferencję "The Future is Data. Przyszłość to dane". Podkreślił, że wykorzystywanie m.in. otwartych danych jest motorem rozwoju współczesnych gospodarek.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyfryzacja e-administracja kancelaria premiera Adam Andruszkiewicz Komisja Europejska cyberbezpieczeństwo

"Dane to nowa ropa, a ich znaczenie będzie rosło". Ekspert o polskiej placówce cyfrowego projektu

Podczas konferencji CYBERSEC 2021 w Krynicy ogłoszono powstanie polskiej placówki europejskiego projektu GAIA-X. Jest to projekt na rzecz rozwoju technologii chmurowej. "Powinniśmy wykorzystać szanse, które świat cyfrowy daje poszczególnym krajom" - mówił gość Programu 1 Polskiego Radia Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA internet technologie

W Europie może powstać do 2030 r. 5,7 mln nowych miejsc pracy. Zobacz w jakich branżach

Wszystko wskazuje na to, że pandemia i związane z tym problemy na rynku pracy zaczną przechodzić do historii, a to oznacza, że całe gałęzie gospodarki zaczną poszukiwać nowych pracowników. Które branże będą ich poszukiwać, zastanawia się firma Accenture, w raporcie opracowanym we współpracy z BusinessEurope.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracownicy rynek pracy koronawirus cyfryzacja cyfryzacja biznesu interenet chmura dla firm

Raport: chmura obliczeniowa w bankach to mniejsze koszty i wyższy poziom usług

Wykorzystanie nowoczesnej technologii informatycznej, jaką jest chmura obliczeniowa, to szansa na spore oszczędności dla banków i lepsze usługi dla klientów tych instytucji. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Związek Banków Polskich i firmę doradczą Accenture. Chmura obliczeniowa pozwala przechowywać dane w taki sposób, że użytkownik może z nich korzystać z różnych urządzeń i z każdego miejsca na świecie. Warunkiem jest dostęp do internetu.
Zobacz więcej na temat:  banki technologie bankowość elektroniczna