Polskie Radio
Section05
felieton

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce R. Schulza

– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA Mateusz Matyszkowicz Trójka felieton starożytność starożytna Grecja podróże

Dziady

Pierwszy raz usłyszałem o Dziadach od ojca. Pojechał zaraz po pierwszej wojnie z całą rodziną na koronację obrazu Matki Boskiej Gidelskiej. Było to wielkie wydarzenie, z dziesiątkami tysięcy pielgrzymów! Opowiada ojciec: „Już na kilometr przed kościołem obie strony drogi obstawiały Dziady, w trzech rzędach: jedni leżeli, drudzy klęczeli, trzeci stali. Śpiewali nabożne pieśni, modlili się w intencji”. Po mszy i ceremonii koronacji, rodzina Bieńkowskich z Kujaw zbierała się z powrotem. Wszyscy się rozjeżdżali. Panował zgiełk, hałas, kurz, wiatr porywał papiery. Ale uwagę ojca przykuli dziadowie, którzy ładowali do worków pieniądze i upychali je kolanem! To były czasy wielkiej hiperinflacji, chleb kosztował miliardy marek!
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Andrzej Bieńkowski

FELIETON Minister Kamiński, czyli porządnemu biada. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Każda właściwie władza w mniejszym lub większym stopniu korzysta z instytucji kozła ofiarnego. Jeśli okazuje się, że jakieś działania wywołują niechęć ludu na skalę przekraczającą przewidywania polityków, to znajduje się dyrektora, kierownika bądź innego pomagiera średniego szczebla i mówi: "Jego decyzje, jego wina". A potem delikwent albo sam się podaje do dymisji, albo go wywalają. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Mariusz Kamiński policja felieton

FELIETON Ten niebezpieczny papież. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Gdyby dawał się sprowadzić do cukierkowych opowieści o kremówkach i Tatrach, może by mu darowali. Tymczasem nieżyjący od 16 lat święty papież Jan Paweł II wciąż stanowi dla wielu Polaków kompas duchowy, jest przypomnieniem o tym, że my – pogubieni i grzeszni – jako naród wyrośliśmy na wartościach katolickich i humanistycznych. Jest symbolem tego, co w nas, Polakach, najlepsze. Tego mu nie odpuszczą, będą szargać, obrzucać błotem, licząc, że coś się ostatecznie przyczepi. Jeśli im się uda – przegramy spory kawałek polskości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II wiara religia felieton Magdalena Złotnicka strajk kobiet

FELIETON Szkoła zdalna może być bardzo dobrą szkołą. Felieton Miłosza Manasterskiego

Praca nauczycieli nie należała nigdy do łatwych, ale prowadzenie lekcji online jest jeszcze większym wyzwaniem. Dobrze, że rząd dostrzega wysiłek pedagogów i przygotował dla nich kolejne wsparcie - tzw. 500+ dla nauczycieli - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja zdalne nauczanie nauczyciel Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki miłosz manasterski felieton POLSKA

FELIETON Nie sprzedajmy naszej wolności. Felieton Miłosza Manasterskiego

Historia lubi się powtarzać. Mocarstwa na całym świecie próbują wpływać na kraje wokół siebie. Jednak Unia Europejska powstała po to, by ambicje najsilniejszych ograniczać, a spory łagodzić. Dzisiaj możemy odnieść wrażenie, że jest odwrotnie - Unia Europejska ma być narzędziem imperialnych ambicji Niemiec. Różnica jest tylko w tym, że rozkazy zwykle nie płyną wprost z Berlina, ale za pośrednictwem Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet unijny UE Europa budżet UE 2021-2027 POLSKA miłosz manasterski felieton

FELIETON Na kogo głosuje koronawirus? Felieton Magdaleny Złotnickiej

Wirus SARS-CoV-2 jest coraz lepiej poznawany przez naukowców i lekarzy na całym świecie. Najwyraźniej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, Koalicja Obywatelska i Lewica muszą mieć własne, niezależne grono tajnych ekspertów, którzy ustalili, że koronawirus ma… poglądy polityczne! Do takiego przynajmniej wniosku można dojść, patrząc na poczynania wspomnianych polityków.
Zobacz więcej na temat:  felieton Magdalena Złotnicka Rafał Trzaskowski strajk kobiet Marsz Niepodległości Koronawirus w Polsce polityka

Muzykanckie sceny z „Misia”

Kiedy muzykanci grali w mieście na folklorach, to mieli problem z niekiedy wielogodzinnym oczekiwaniem na występ. Nie wiedzieli, gdzie się podziać. Garderób dla muzykantów przecież w domach kultury nie było. Zostały małe i ciemne korytarzyki prowadzące do kibla. Tam skupiało się życie muzykanckie, było ciasno, swojsko, można było zagrać, wypić i nikt z organizatorów się nie przyczepiał, że przeszkadzają. 
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Andrzej Bieńkowski