Polskie Radio
Section05
Janusz Wojciechowski

nasz news Blokowanie unijnego pakietu wsparcia dla polskich rolników. Wojciechowski obwinia szefową KE

Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski obwinia przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen o blokowanie pakietu finansowego dla rolników z pięciu krajów, w tym z Polski. Chodzi o 100 milionów euro, w tym 40 milionów dla Polski w związku ze stratami spowodowanymi nadmiernym importem z Ukrainy - informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa rolnictwo rolnicy Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej GOSPODARKA Janusz Wojciechowski

Polska z rekordowym wsparciem dla rolników. Janusz Wojciechowski: to pozwoli im przetrwać kryzys

- Polską gospodarkę stać na pomoc dla rolników dotkniętych skutkami wojny na Ukrainie - zapewnił unijny komisarz ds. rolnictwa. Janusz Wojciechowski w Programie 1 Polskiego Radia przypomniał, że rząd na ten cel może przeznaczyć 2,5 miliarda euro.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg POLSKA polityka rolnictwo Janusz Wojciechowski Komisja Europejska Unia Europejska

TYLKO U NAS Wsparcie UE dla rolników. Komisarz Wojciechowski: do 30 maja bez decyzji ws. milionów dla pięciu krajów

Do najbliższego wtorku nie będzie decyzji w sprawie przekazania 100 milionów euro pięciu krajom, w tym Polsce za straty rolników związane z nadmiernym importem z Ukrainy - informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia. 30 maja tę sprawę omówią na spotkaniu w Brukseli ministrowie rolnictwa unijnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT rolnictwo Ukraina Komisja Europejska zboże Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski: od wybuchu wojny na Ukrainie Polska w największej skali w UE wsparła rolników

Unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski przekazał, że od wybuchu wojny na Ukrainie Polska wsparła rolników w największej skali spośród wszystkich państw członkowskich. Zaznaczył, że od kwietnia ubiegłego roku Komisja Europejska zaakceptowała pomoc krajową w wysokości 1 miliarda 620 milionów euro.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Wojciechowski rolnictwo Unia Europejska wojna na Ukrainie Ukraina polityka Polska w Unii Europejskiej polska pomoc

Wojciechowski dla Polskiego Radia: jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia ws. importu żywności z Ukrainy

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że jest nadzieja na kompromis ws. nadmiernego importu żywności z Ukrainy. Środowe rozmowy KE z pięcioma krajami, których rolnicy odnotowali straty, nie przyniosły rezultatu. Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry uznały za niewystarczające propozycje Komisji dotyczące zakazu importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika oraz nasion rzepaku. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Europa Komisja Europejska Beata Płomecka zboże Janusz Wojciechowski

TYLKO U NAS Wojciechowski dla Polskiego Radia: jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia ws. importu żywności z Ukrainy

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział Polskiemu Radiu, że jest nadzieja na kompromis ws. nadmiernego importu żywności z Ukrainy. Środowe rozmowy KE z pięcioma krajami, których rolnicy odnotowali straty, nie przyniosły rezultatu. Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry uznały za niewystarczające propozycje Komisji dotyczące zakazu importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika oraz nasion rzepaku. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska Beata Płomecka zboże Janusz Wojciechowski

Zakaz importu zboża z Ukrainy. Bochenek: rząd, jak i komisarz UE robili wszystko, by zaradzić problemowi

Zarówno rząd, jak i komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski robili wszystko, by zaradzić problemowi, jaki się pojawił na rynku rolno-spożywczym - mówił PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek. PiS zależy na tym, aby rolnikom jak najszybciej pomóc poprzez konkretne działania i decyzje - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina POLSKA wojna na Ukrainie Wydarzenia Janusz Wojciechowski

Janusz Wojciechowski: są pisemne zapewnienia, że przyjęcie noweli ustawy o SN odblokuje Polsce fundusze z KPO

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oznajmił, że "gdyby ustawa (nowelizacja ustawy o SN - przyp. red.) była podpisana, Polska otrzymałaby fundusze z KPO. Jak stwierdził, są w tej sprawie "odpowiednie zapewnienia na piśmie ze strony Komisji Europejskiej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Sąd Najwyższy reforma sądownictwa Janusz Wojciechowski

Wojciechowski: KE przygotowuje rozwiązania, dotyczące ukraińskiego zboża

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział na konferencji Europa Karpat, że Komisja Europejska przygotowuje rozwiązania, które mają pomóc rolnikom dotkniętym stratami z powodu importu ukraińskiego zboża na unijny rynek. Jednocześnie KE nie zamierza blokować handlu z Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wojna na Ukrainie Sejm rolnictwo PiS Janusz Wojciechowski Komisja Europejska

Komisarz UE ds. rolnictwa: 97 proc. polskich gospodarstw będzie miało dopłaty powyżej średniej europejskiej

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że 97 procent polskich gospodarstw będzie miało dopłaty bezpośrednie powyżej średniej europejskiej. Jak dodał, to efekt realizacji i przyjęcia zreformowanego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wojna na Ukrainie Sejm rolnictwo PiS Janusz Wojciechowski