Polskie Radio
Section05
język polski

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Ciekawostki związane z historią języka

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Zapraszamy na ciekawostki związane z historią języka. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Jan Baudouin de Courtenay. Człowiek, który naraził się wszystkim

Przywoływany jest w podręcznikach historii tylko jako kandydat mniejszości narodowych na pierwszego prezydenta RP. Tymczasem ten Polak o obcobrzmiącym nazwisku był jednym z najlepszych lingwistów świata. Był też nietuzinkowym wolnomyślicielem, co przysporzyło mu wielu wrogów. 13 marca przypada 179. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA język polski II Rzeczpospolita niepodległość Gabriel Narutowicz mniejszości narodowe

Jak zapobiegać wadom wymowy i leczyć już zaistniałe?

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe i na czym polega gimnastyka narządów mowy? Które łamańce językowe są najciekawsze i jakie są najpopularniejsze mity związane z logopedią? O tym w "Eurece" rozmawialiśmy z dr hab. Olgą Jauer-Niworowską, kierowniczką Zakładu Logopedii i Emisji Głosu na Wydziale Polonistyki UW. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki logopedia artykulacja wady wymowy społeczeństwo ćwiczenia językowe ćwiczenia artykulacyjne ćwiczenia logopedyczne język polski łamańce językowe Europejski Dzień Logopedy emisja głosu

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Odpowiedzi na listy słuchaczy (cz. II)

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Dziś druga część odpowiedzi na listy słuchaczy. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka język polski Agata Hącia

Italianista: trudno, żebyśmy makaron al dente nazywali makaronem "na ząb"

- Italianizmy, zarówno te, które trafiły do polszczyzny w minionych wiekach i dekadach, jak i te, które trafiają współcześnie, kreują pewną niszę. To jest nisza silna i istotna, gdyż funkcjonuje dosyć mocno w konkretnych obszarach społeczeństwa. W przeszłości była to muzyka, sztuki piękne, sztuki kulinarne. W tej chwili to właśnie gastronomia wydaje się najbardziej dominującym obszarem oddziaływania - mówił w Dwójce Łukasz Jan Berezowski, współautor książki "Italiano vero. Leksyka włoska w polszczyźnie XXI wieku".
Zobacz więcej na temat:  Włochy KSIĄŻKA Jakub Kukla italianistyka KULTURA Dwójka język polski Uniwersytet Łódzki kuchnia włoska

Zmiany w kanonie lektur. Prof. Waśko: mają charakter cenzury

Prof. Andrzej Waśko zauważył, że zaproponowane przez ekspertów zmiany w kanonie lektur zakładają m.in. usuwane utworów patriotycznych i redukcji wątków chrześcijańskich. - Kryzys edukacji humanistycznej, w tym kultury literackiej i kultury języka w ostatnim ćwierćwieczu ma wiele przyczyn, ale jedną z nich są negatywne zmiany w metodyce nauczania języka polskiego - ocenił literaturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja lektury szkoła Andrzej Waśko język polski

TYLKO U NAS "Siermiężnie ociosana". Ekspert o podstawie programowej

- Wrażenie jest takie, że zostało to dosyć "siermiężnie ociosane", by zmniejszyć liczbę treści w dokumencie - ocenia prof. Sławomir Jacek Żurek, odnosząc się do zmian w podstawie programowej z j. polskiego. Dodał, że trzeba ją odchudzić, ale w rządowej propozycji z lutego br. nie widać "nawet śladu jakiejkolwiek koncepcji".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA język polski językoznawstwo społeczeństwo szkoła dzieci dziecko edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. "W kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska"

- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Praga Kanada Donald Tusk Radosław Sikorski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Stany Zjednoczone dyplomacja wojna na Ukrainie Polonia język polski