Polskie Radio
Section05

język polski

"PrzySłowie". Polski język seksu: jak przełamać tabu w rozmowach o "tych" sprawach?

Jak po polsku mówi się i rozmawia o "tych" sprawach i "tych" rzeczach? Zostawiając na boku kwestię czy w ogóle się rozmawia (oczywiście!) i jak często (to zależy), w swojej audycji Mateusz Adamczyk i jego gościni zastanawiają się nad tym, jakiego języka używamy, aby "o tym" – czyli o seksie – porozmawiać.
Zobacz więcej na temat:  seks społeczeństwo seksualność edukacja rozmowa Tabu intymność Mateusz Adamczyk Trójka zdrowie

Polonia w Brazylii wraca do korzeni. "Język polski jest ważny dla podtrzymania tożsamości narodowej"

Polonia brazylijska dokonała rzeczy bezprecedensowej w swojej historii - język polski dołączył do grona języków urzędowych w Gminie Aurea w stanie Rio Grande do Sul, obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był prof. Fabricio Wichrowski,  brazylijski naukowiec o polskich korzeniach, który od lat promuje kulturę i język polski w Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Brazylia Uniwersytet Wrocławski PR dla Zagranicy

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Nazwy niektórych polskich miejscowości

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o nazwach niektórych polskich miejscowości. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Prof. Michał Rusinek i "Nadbagaż", czyli felietony z podróży oraz opowieści o języku

- Uświadomiłem sobie, że z różnych względów sporo podróżuję. Mam sporo tak zwanych wyjazdów służbowych. (...) Jakoś nigdy nie klasyfikowałem ich jako podróży - opowiada prof. Michał Rusinek. Literaturoznawca, tłumacz i wykładowca wydał ostatnio książkę "Nadbagaż". W rozmowie z Mateuszem Adamczykiem natomiast nie tylko opowiedział o tej książce, ale też podzielił się spojrzeniem na najnowszą polszczyznę.
Zobacz więcej na temat:  Michał Rusinek Mateusz Adamczyk Trójka literatura książki język ojczysty

"Zapraszam do Áurea, polskiej stolicy Brazylii". Spotkanie z Arlindo Waczukiem, prezesem BRASPOL-u

Na południu Brazylii położna jest miejscowość Áurea, która nazywana jest "polską stolicą Brazylii". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". Miejscowość powstała niedaleko Kurytyby w 1906 roku. Przyjechali do niej emigranci z Polski i dziś Polacy to ok. 95 procent ludności miasta. Polonia dokonała tu rzeczy bezprecedensowej w swojej historii - język polski dołączył do grona języków urzędowych obok języka portugalskiego, oficjalnego języka Federacyjnej Republiki Brazylii.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Brazylia Polacy za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polskie Radio dla Zagranicy

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Regionalizmy

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o regionalizmach.
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Młodzież wobec języka polskiego. Dr Aleksandra Korczak: to bardzo zróżnicowana grupa

- Młodzież to są ludzie. Mniejsi, albo po prostu młodsi, ale ludzie. Tak samo jak mamy zróżnicowany stosunek do dorosłych osób, tak samo nastoletnie osoby mogą być przyjemne w rozmowie albo przysporzyć trudności w dogadywaniu się - opowiada dr Aleksandra Korczak, nauczycielka języka polskiego, etyki i filozofii; ekspertka do spraw lektur szkolnych oraz edukacji antydyskryminacyjnej, wyróżniona w konkursie Nauczyciel Roku oraz nominowana do Nagrody im. Ireny Sendlerowej i Nagrody prof. Czerneckiego za publicystykę na rzecz edukacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk młodzież język ojczysty edukacja szkoła

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Koalicja Obywatelska przed Prawem i Sprawiedliwością

Koalicję Obywatelską poparło nieco ponad 37 procent wyborców, PiS niewiele ponad 36 procent, Konfederację ponad 12 procent. Następne były Trzecia Droga i Lewica - poparte przez około 6,9 procent głosujących i 6,3 procent. Koalicja Obywatelska ma mieć 21 europosłów, PiS 20, Konfederacja 6, a Trzecia Droga i Lewica po trzech.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Berlin Ukraina wojna na Ukrainie Polonia Australia Monte Cassino

Prościej, czyli lepiej. Jak zmienić język pism urzędowych?

Wizyta w urzędzie to często seria pism, wniosków, listów bądź innego typu dokumentów. Te z kolei wymagają od nas stosowania odpowiedniego stylu albo same są zapisane w złożony sposób. Problem można rozwiązać, jeśli skorzystamy z paru zasad prostej polszczyzny. Co więcej, po to rozwiązanie sięgają również urzędnicy. W audycji "PrzySłowie" mówiła o tym prof. Monika Kresa z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Adamczyk język ojczysty urząd

Poradnik językowy - ciąg dalszy. Nazwy kwiatów letnich

Rozmowy Małgorzaty Tułowieckiej i dr Agaty Hąci o języku polskim. Rozwiązujemy zagadki językowe, rozwiewamy wątpliwości słuchaczy, objaśniamy, jak się mówi i pisze poprawnie i dlaczego właśnie tak. Zastanawiamy się nad tym, skąd się biorą słowa, jak się zmienia polszczyzna i czy należy się tym niepokoić, czy wręcz przeciwnie. Tym razem o nazwach kwiatów letnich. 
Zobacz więcej na temat:  poprawna polszczyzna poprawność językowa Małgorzata Tułowiecka Agata Hącia

Warszawa i Ryga w piosenkach. Powstał podręcznik do nauki języka polskiego z pięknymi utworami

Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Uniwersytetem Łotewskim prowadzi projekt "Warszawa i Ryga w piosence na lekcjach języka polskiego jako obcego", w ramach którego powstają scenariusze lekcji i podręcznik. -Piosenka zawsze bardzo dobrze sprawdza się na zajęciach językowych, ponieważ otwiera nas na mówienie, a to jest w nauce języka obcego najważniejsze - mówi prof. Agata Roćko z Instytutu Badań Literackich PAN.
Zobacz więcej na temat:  Ryga Łotwa Polska Akademia Nauk Warszawa Polonia Polacy za granicą

Dr hab. Wawrzyniec Konarski: obserwujemy rejteradę w kwestii jakości języka polskiego

Dr hab. Wawrzyniec Konarski jest profesorem nadzwyczajnym w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Prywatnie to pasjonat czytania i miłośnik wartościowej książki. Erudyta. W rozmowie z Arturem Wolskim opowiedział o swojej karierze naukowej, o miłości do języka polskiego, pasji podróżowania i zainteresowaniu Irlandią. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski polityka podróże literatura