Polskie Radio
Section05
Katalin Novak

Spotkanie marszałek Sejmu i prezydent Węgier. Elżbieta Witek: Ukraina walczy za całą Europę

Podczas swojej rozmowy marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek i prezydent Węgier Katalin Novak mówiły m.in. o konsekwencjach wojny na Ukrainie, działaniach potrzebnych, by zatrzymać rosyjską inwazję, potrzebie unijnej jedności i solidarności w tym względzie oraz szóstym pakiecie sankcji UE na Federację Rosyjską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka dyplomacja wojna 2022 Węgry Katalin Novak

Katalin Novak w Polsce. Szymanowski: wyjaśnić nieporozumienia w stosunkach polsko-węgierskich

Prezydent Węgier Katalin Novak przebywa z roboczą wizytą w Polsce. To pierwsza wizyta zagraniczna nowo wybranej węgierskiej przywódczyni. We wtorek spotkała się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. - Na Węgrzech panuje przekonanie, że trzeba wyjaśnić nieporozumienia, które zaistniały w stosunkach polsko-węgierskich - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej Maciej Szymanowski.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Katalin Novak Andrzej Duda Viktor Orban

Spotkanie przywódców Polski i Węgier. Andrzej Duda poruszył temat embarga na rosyjską ropę

- Mam nadzieję, że będzie możliwość wynegocjowania z władzami węgierskimi pakietu sankcji w takiej postaci, żeby mógł być on zastosowany - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak. Przyznał jednocześnie, że pod względem dywersyfikacji dostaw surowców "sytuacja Polski jest znacznie prostsza niż sytuacja Węgier". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Węgry Katalin Novak wojna 2022 Ukraina sankcje

Wizyta Katalin Novak w Polsce. Karnowski: musimy wywierać presję na Węgry

- Zachowajmy chłodne głowy, bo sojusz polsko-węgierski na gruncie europejskim zdał egzamin i ma wielką przyszłość. Natomiast Warszawa musi wywierać presję na Budapeszt w kwestii polityki wschodniej i robi to, jak widzimy, w dużej mierze skutecznie - mówił w Polskim Radiu 24 redaktor naczelny tygodnika "Sieci" Jacek Karnowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Jacek Karnowski POLSKA Polityka zagraniczna Polski dyplomacja Węgry embargo sankcje Unii Europejskiej ropa naftowa Katalin Novak