Polskie Radio
Section05
Kongres Polonii Amerykańskiej

Jacek Gancarson: „Życie skierowało mnie na polskie tory i jestem z tego zadowolony”

- Mam taką teorię na temat emigracji. Jeśli ktoś jest poza krajem wiele lat i w tym kraju przebywania ma normalne, pełne życie: rodzina, firma, majątek to trudno jest myśleć o powrocie do ojczyzny. Natomiast jeśli zainteresowania, mimo wszystko, oscylują w kierunku Polski, to znaczy że jest jakiś niedosyt a le trzeba się też przygotować do pewnych różności po powrocie, w stosunku do tego, co się tam spotykało i do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Ja na bieżąco interesowałem się życiem w kraju. Życie skierowało mnie na polskie tory i jestem z tego zadowolony – mówi Jacek Gancarson, laureat Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Kongres Polonii Amerykańskiej Szwecja osobowości konkurs Małgorzata Frydrych

Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania ws. niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę światową

Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera działania na rzecz niemieckich odszkodowań dla Polski za II wojnę światową. To ważny efekt mojej wizyty w USA i spotkań z Polonią - podkreślił w sobotę wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Dziękuję KPA i jego Szefowi Frankowi Spula. Razem zwyciężymy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne Kongres Polonii Amerykańskiej Polonia Polonia w USA

„Z Kopernikiem przez świat”. Ważny projekt Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

11 lutego, w Chicago, w Stanach Zjednoczonych, odbędzie się światowa inauguracja projektu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - „Z Kopernikiem przez świat”. Projekt będzie realizowany w 32 krajach i połączy, jak szacują jego inicjatorzy, ponad 75 tysięcy osób, w tym dzieci i młodzież. Projekt objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta RP Agata Kornchauser-Duda.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polonia w USA Kongres Polonii Amerykańskiej