Polskie Radio
Section05
krs

"Polacy przestali identyfikować sądy ze sprawiedliwością"

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajęła się we wtorek rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W myśl propozycji, w KRS ma powstać druga izba. Kadencje dotychczasowych członków Rady - 15-tu sędziów - mają zostać wygaszone po 30 dniach od wejścia nowelizacji w życie. Ich następców wybierałby Sejm. O reformie rozmawiali w Debacie Poranka prof. Piotr Wawrzyk (Uniwersytet Warszawski), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (Uniwersytet Warszawski) i prof. Waldemar Paruch (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie).
Zobacz więcej na temat:  polityka krs Prawo i Sprawiedliwość PiS społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie Ministerstwo Sprawiedliwości sądownictwo Sąd Najwyższy

Marcin Święcicki: PiS boi się licznych demonstracji

- W tej chwili grozi nam upartyjnienie całego sądownictwa. Jeśli do Krajowej Rady Sądowniczej przedstawicieli sędziów ma wybierać rządząca partia to zupełnie przypomina to PRL. Tam też przedstawicieli narodu do Sejmu wybierała rządząca partia – powiedział w programie 24 Pytania Marcin Święcicki z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do sobotniego Marszu Wolności w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Warszawa Platforma Obywatelska Marcin Święcicki PiS krs policja Trybunał Konstytucyjny

Spór o reformę sądownictwa. Prezydent mediatorem?

To będą minimum półgodzinne przerwy w orzekaniu. Tak sędziowie zamierzają wyrazić swoje niezadowolenie z powodu nowej ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa. Mają odwiesić togi, by uczestniczyć w specjalnych zebraniach przedstawicieli samorządu sędziowskiego. Podczas przerwy chcą rozmawiać m.in  o utworzeniu Forum Przedstawicieli, które działałoby po przekształceniu KRS. Sytuację komentował w audycji Punkt Widzenia dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo prawo Andrzej Anusz krs PiS rząd Beaty Szydło Andrzej Duda

Reforma sądownictwa autorstwa PiS. "Zarzuty na wyrost"

Od kilku miesięcy trwa debata nad reformą sądownictwa. Jednym z budzących kontrowersje projektów jest ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada ona m.in utworzenie dwóch izb oraz wygaszenie kadencji 15 członków-sędziów KRS. Ich następców miałby wybrać Sejm. – Zwiększamy w ten sposób demokratyczną legitymizację tych członków i demokratyczną legitymację sądów – mówił w audycji Punkt Widzenia Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  PiS polityka krs sądownictwo Bartłomiej Wróblewski