Polskie Radio
Section05

Krzysztof Łoniewski

Ekspaci - kariera za granicą i brak stabilności. Audycja Anny Dudzińskiej

Czy ekspaci znajdują prawdziwy dom nieustannie zmieniając kraj zamieszkania? Jak myśleć o ekspatach w dzisiejszym kontekście migracji i wykorzystywania jej do podgrzewania nastrojów społecznych. Punktem wyjścia do rozmowy jest reportaż Anny Dudzińskiej "Karolina w świecie Ekspatrii". To opowieść o emigrantach zarobkowych, wysoko wykwalifikowanych pracownikach, których globalne korporacje przenoszą z kraju do kraju, decydując o kształcie ich życia. Opowieść ta odległa jest od doświadczeń dzielonych przez pokolenia migrantów, dla których praca za granica była jedynym sposobem na zarobek i zmianę w życiu. Gościni: prof. dr hab. Izabelą Grabowską z Akademii Leona Koźmińskiego - specjalistką od społecznej mobilności i migracji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo kobieta przemoc

Mobbing pod lupą. Czy zmieni się prawo?

W drugim odcinku Dobrego Podcastu rozmawiamy o tym, co zmiana definicji mobbingu w Kodeksie pracy może oznaczać w praktyce. Gościem Krzysztofa Łoniewskiego jest adw. dr Grzegorz Ilnicki, specjalista prawa pracy, który tłumaczy, na czym polegają zaproponowane przez Ministerstwo Rodziny zmiany i jakie mogą mieć konsekwencje – zarówno dla pracodawców, jak i dla osób doświadczających przemocy psychicznej w miejscu pracy. Czy nowe przepisy pomogą ofiarom? Czy sprawcy mobbingu w końcu przestaną być bezkarni? I czy Polska powinna pójść śladem Francji, uznając przemoc psychiczną w pracy za przestępstwo? To ważna i aktualna rozmowa o systemowych barierach w walce z mobbingiem – i o godności, która nie kończy się na drzwiach biura.
Zobacz więcej na temat:  mobbing podcast prawo kodeks pracy praca przemoc prawo pracy

Czy kobiety są w Polsce bezpieczne? Audycja Krzysztofa Łoniewskiego

Czy kobiety w Polsce mogą bez obaw wracać nocą do domu? Czy jest coś co można zrobić, aby czuły się bezpieczniej? Aż 78% Polek przynajmniej od czasu do czasu obawia się o swoje bezpieczeństwo podczas powrotu z imprezy. Aby zwiększyć bezpieczeństwo np. podczas jazdy taksówką powstała dedykowana aplikacja HomeGirl, - https://www.homegirl.pl/. Goście: Martyna Wyrzykowska z fundacji SexEdpl, Iwona Kruk z Ubera i podkomisarz Rafał Markiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo kobieta przemoc

Zmiana pokoleniowa na RODosach. Audycja Anny Kowalczyk

Dlaczego coraz więcej młodych ludzi chce uprawiać grządki, pielęgnować drzewa owocowe i spędzać weekendy w altanie?  Jak ta zmiana wpływa na rodzinne ogrody działkowe, popularne RODy, które od dekad były kojarzone przede wszystkim ze starszymi pokoleniami? Jak zmieniają się obyczaje, estetyka i styl życia działkowców i działkowczyń w Polsce oraz jak wygląda przekazywanie ogródków kolejnym generacjom, w dobie rosnących cen i rywalizacji z deweloperami o prawa do gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach. O nowej fali użytkowników ROD, którzy chcą nie tylko hodować ekologiczne warzywa, ale też budować wspólnoty sąsiedzkie i korzystać z działek dla relaksu, zabawy i spotkań towarzyskich rozmawiali: Dorota Kotas, Marta Lewandowska oraz Piotr Żołądkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo kobieta przemoc

Mobbing to nie tylko ofiara i sprawca. Rozmowa z Anną Krupą

W nowym odcinku podcastu "Dobry podcast, czyli rozmowy o godności" Krzysztof Łoniewski rozmawia z Anną Krupą – wiceprezeską Dobrej Fundacji i trenerką managerów – o złożonej naturze mobbingu w miejscu pracy. Kiedy myślimy o mobbingu, skupiamy się zazwyczaj na dwóch postaciach: osobie mobbingowanej i sprawcy. Ale dramat mobbingu ma więcej aktorów. To również świadkowie, przełożeni, działy HR, prawnicy, terapeuci, a czasem nawet… system. Jaką rolę odgrywa bierność? Co możemy zrobić, by nie być tylko niemym statystą? I czy z dramatu da się wyjść z happy endem? To nie jest rozmowa o problemie – to rozmowa o odpowiedzialności. I o odwadze.
Zobacz więcej na temat:  mobbing Dobra Fundacja zdrowie psychiczne prawo pracy

Codzienność w polskich szkołach. Jak jest, a jak mogłoby być, pytamy w Klubie Trójki

Jaka jest polska szkoła? Czy jest niedostosowana do współczesnego świata? W publicznej debacie wskazuje się m.in. przestarzałe metody edukacyjne, brak nauki praktycznych umiejętności oraz ignorowanie tematów, takich jak zdrowie psychiczne, relacje czy technologia. A jak jest w rzeczywistości? Tego postaramy się dowiedzieć w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka szkoła edukacja uczniowie

Recepta na uzależnienie. Polacy zbyt często sięgają po leki

- Polskie społeczeństwo jest bardzo mocno dotknięte problemem nadużywania leków i uzależnienia od różnych substancji psychoaktywnych - przestrzega w audycji "Klub Trójki" Jagoda Władoń, sekretarz MONAR-u i specjalistka psychoterapii uzależnień. W teorii zmiany w prawie, które miały utrudnić dostęp do recept, powinny pomóc w walce z lekomanią. A jak wygląda to w praktyce?
Zobacz więcej na temat:  Trójka zdrowie uzależnienia leki

Ostrożnie z lekami na utratę wagi - mają pomóc, ale mogą zaszkodzić

Leki z grupy GLP-1 pierwotnie służyły w walce z cukrzycą. Z czasem jednak okazało się jednak, że znakomicie gubi się po nich wagi. Tracenie w ten sposób nadmiaru tkanki tłuszczowej może jednak mieć szkodliwy skutek uboczny. - Utrata wagi na tych lekach jest tak szybka, że tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale też mięśnie - zaznacza ortopedka, dr Urszula Zdanowicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także zdrowie zdrowie i dieta Urszula Zdanowicz dieta odchudzanie