Polskie Radio
Section05

książki

O kolaboracji słów kilka w nowej książce Piotra M. Majewskiego

- Mogłem skoncentrować się na XX wieku i przyjąć, że kolaboracja pojawia się koło II wojny światowej. Zacząłem się jednak zastanawiać, dlaczego nie było jej wcześniej. Bez gruntownej analizy starszych epok łatwo zauważyć, że podbijani współpracowali z tymi, którzy podbijali. Coś musiało się zmienić i spowodowało, że ta współpraca, która nie zawsze była pozytywna, została okrzyknięta zdradą - opowiada Piotr M. Majewski, Swoje poszukiwania opisuje w książce "Brzydkie słowo na "k". Rzecz o kolaboracji".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Zobacz także literatura

Joanna Papuzińska: uczyłam się chodzić, trzymając się półek z książkami

- Jak się zagłębiam w dzieje mojej rodziny, nawet kilka pokoleń wstecz, to zawsze dużo w niej było zamiłowania do książek – wspominała Joanna Papuzińska w 2000 roku na antenie Polskiego Radia. – Moja mama była bibliotekarką. Ojciec natomiast był pedagogiem, ale też bardzo dużo czasu i miejsca poświęcał książkom. Szczególnie uwielbiał poezję – dodała.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA literatura literatura dziecięca literatura polska książki dla dzieci

"To tylko publicystyka". Piotr Niemczyk o książce "Krótki kurs szpiegowania"

- Nie proponowałbym, żeby traktować tę książkę jako wartościowe, obiektywne źródło informacji. To jednak publicystyka. I to publicystyka od strony bardziej ludzkiej. Chodziło mi o pokazanie emocji, które się z tym wiążą, a niekoniecznie o grzebanie w danych - móiwł  w Polskim Radiu 24 Piotr Niemczyk, autor książki "Krótki kurs szpiegowania". 
Zobacz więcej na temat:  literatura Polskie Radio 24 Grzegorz Kalinowski służby specjalne szpieg szpiegostwo

Polskie Radio 24 Czytajmy z dziećmi! "Książka jest cudownym narzędziem"

- Dzieci uczą się z przykładów, nie wykładów. Jak dziecko widzi, że rodzic czyta, to będzie chętniej sięgać po książkę, będzie chętniej czytać. Czytanie na głos, czytanie z dzieckiem buduje relacje, pomaga wspólnie spędzać czas - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nawrocka (Fundacja Zaczytani).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska czytelnictwo książki dla dzieci

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Człowiek interesu" [POSŁUCHAJ]

Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański prekursor i arcymistrz gotyckich opowieści grozy - których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - od czasu do czasu pisywał też rzeczy zabawne. "Człowiek interesu", nowelka z 1840 r. to jeden z tych lżejszych w formie i wymowie utworów. Co nie znaczy, że temat wybrał sobie Poe błahy.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe

Literatura w 2024 roku. Co wydarzyło się na polskim rynku książkowym?

Nowe powieści Stasiuka i Masłowskiej, biografie Konopnickiej i Boya-Żeleńskiego, Nike dla Urszuli Kozioł, Angelus dla Moniki Helfer, a nagroda Kapuścińskiego dla Fernandy Melchior. Tak można przedstawić najważniejsze wydarzenia literackie roku 2024. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura KSIĄŻKA Zobacz także Han Kang Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda NIKE Fernanda Melchor Urszula Kozioł Monika Śliwińska Magdalena Grzebałkowska Maria Konopnicka Eliza Kącka Maciej Jakubowiak Dorota Masłowska Andrzej Stasiuk

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  satyra Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

Anda Rottenberg o książce "Schyłek. Dziennik 2019-2022"

Książka Andy Rottenberg "Schyłek. Dziennik 2019-2022" to intymny i niezwykle szczery zapis codzienności autorki, która mierzy się z przemianami świata, osobistymi doświadczeniami i refleksjami nad polityką, kulturą oraz pandemią. Autorka podejmuje temat starzenia się, zbliżania się do końca życia. Opisuje trudy zmagania się ze starością, dolegliwościami, niekończącymi się wizytami lekarskimi, samotnością, na którą się zdecydowała. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Zobacz także literatura