Polskie Radio
Section05

książki

Jaki jest obraz życia po wojnie? Anna Bikont: był inny dla Żydów i inny dla Polaków

Od końca II wojny światowej mija właśnie 80 lat. Ten szczególny krajobraz po bitwie widziany oczyma żydowskich mieszkańców Polski przedstawia książka "Nie koniec, nie początek". Anna Bikont - autorka książki - opowiedziała w Dwójce m.in. o reakcjach Żydów na zakończenie wojny, na które natknęła się w relacjach z tamtego czasu.
Zobacz więcej na temat:  Anna Bikont Aldona Łaniewska-Wołłk Żydzi II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne literatura

Orangutany, komputery i wielkie, kosmiczne żółwie. Terry Pratchett i "Świat Dysku"

- Po tym, jak J.R.R. Tolkien napisał swojego "Władcę Pierścieni", okazało się, że bardzo wielu chciałoby zostać drugim Tolkienem. Powstał ogrom złych książek pisanych przez fanów fantasy, którzy nie potrafili jednak dobrze opowiedzieć historii. Powtarzało się w nich tyle komunałów, że postanowiłem napisać satyrę na ich temat. Tak narodził się "Świat Dysku" – opowiadał Terry Pratchett na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Terry Pratchett fantasy fantastyka literatura

Nieocalony. Historia Tadeusza Borowskiego w książce Marty Byczkowskiej-Nowak

- Nie można było tego zrobić inaczej. (...) W przypadku Borowskiego ten związek życia i twórczości, i epoki wielkiej polityki, jest absolutny. To tak plotło się ze sobą, że pomyślałam sobie, że absolutnie nie da się tego zrobić inaczej niż rozszerzając maksymalnie wszystkie konteksty - opowiada w "Pliku Tekstowym" Marta Byczkowska-Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także literatura Max Cegielski Tadeusz Borowski KULTURA

Polskie Radio Dzieciom na Poznańskich Targach Książki!

Trwają największe targi książki w Polsce. Kolejna edycja Poznańskich Targów Książki ruszyła 7 marca, na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Ogromna przestrzeń ponad 30 000 m2 została wypełniona ofertą najlepszych oficyn wydawniczych. Na 13 scenach zaplanowano ponad 200 punktów programu, a swoją obecność zapowiedziało ponad 500 pisarzy i pisarek. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym to wydarzenie. Ekipa radiowa jest na miejscu od piątku do niedzieli. W sobotę nadaliśmy audycję specjalną ze studia plenerowego!
Zobacz więcej na temat:  Poznań patronatPRD radio dla dzieci Martyna Chuderska

Powieści Władysława Reymonta. Jaką rolę pełniły w nich kobiety?

W audycji z cyklu "Ziemia Reymonta" w ramach "Rozmów po zmroku" na trzy dni przed Dniem Kobiet przyjrzeliśmy się, jakie role bohaterki pełniły w powieściach noblisty. Od drugiej połowy XIX wieku kobiety śmielej nie tylko sięgają po pióro, ale wkraczają też na strony prozy - by wspomnieć choćby twórczość Orzeszkowej czy Prusa.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont literatura Kobiety Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Andriej Kurkow i historie z ogarniętej wojną Ukrainy. Dramaty zwykłych ludzi w formie dziennika

Andriej Kurkow to ceniony ukraiński pisarz, laureat wielu nagród literackich. Od przewrotu na Majdanie prowadzi dzienniki, a po wybuchu pełnoskalowej wojny wydał już dwie książki, w których przedstawia historie Ukraińców, nieobecne w przestrzeni internetowej. W Dwójce zdradził kulisy swojej pracy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie literatura Andriej Kurkow Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Zobacz także Dwójka Dwójka Ukraina KULTURA

"Klub książki". Marta Michalak z debiutancką powieścią "Oida"

W audycji rozmawialiśmy z Martą Michalak o jej debiutanckiej powieści "Oida", której bohaterkami są kobiety z trzech pokoleń, wywodzące się ze wsi: mówiąca gwarą babka, rozdarta między wsią a miejskimi aspiracjami matka i trzydziestoparoletnia córka, która ułożyła sobie życie z dala od rodzinnych stron, ale mentalnie wciąż tam trochę tkwi. 
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Zobacz także