Polskie Radio
Section05

książki

"Ruda Kejla". Premiera książki Izaaka Baszewisa Singera

- Praktyka przekładania Baszewisa z angielskiego doprowadziła do tego, że wiele osób, z którymi dziś rozmawiam, nie ma świadomości, że Baszewis nigdy nie pisał po angielsku. Jego cała twórczość powstawała w języku jidysz. Jest to jego język domowy, Żydzi polscy mówili w domu w języku jidysz. Do końca życia pisał tylko w języku żydowskim - przypomniał Krzysztof Modelski na antenie Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński Izaac Bashevis Singer tłumaczenie literatura

Galeria osobistości. "Moi ważni. Portrety prywatne" Barbary Gruszki-Zych

Książka Barbary Gruszki-Zych pod tytułem "Moi ważni. Portrety prywatne" to zbiór osobistych portretów poetów, pisarzy, muzyków, artystów kina i teatru, duchownych, lekarzy, naukowców, świadków historii. - To "tylko" dwadzieścia pięć portretów. Przecież tak dużo jest ważnych osób w naszym życiu - zauważa sama autorka w rozmowie z Anną Stempniak. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak literatura muzyka filmowa KULTURA

Michael Sowa: pisanie książek to moje hobby

- Tłumaczenia i pisanie książek do dziś traktuję jako wypełnianie mojego wolnego czasu. Pierwszy pomysł na książkę miałem w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej. To był niebieski zeszyt z historiami z podwórka, zatonął jednak w powodzi kleksów i ten projekt odłożyłem na kilkadziesiąt lat - mówił w Dwójce Michael Sowa, doktor fizyki, nauczyciel, tłumacz i pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla śląskie Śląsk

"Kukolka". Ukraina czasów transformacji w powieści Lany Lux

- To był brutalny świat. Wokół nas, w rodzinie, wśród przyjaciół było bardzo wielu ludzi, którzy próbowali szczęścia tworząc małe interesy, niewielkie firmy, wielu z nich zderzyło się z przemocą; okazało się, że funkcjonują w bezprawnej rzeczywistości. Ich codziennością była niepewność, brak podstawowych dóbr, żywności, prądu, ogrzewania - opowiadała Lana Lux na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina literatura Ukraina Niemcy Dwójka Jakub Kukla

Magda Mikołajczuk o książce Michela Houellebecqa "Unicestwianie"

Akcja najnowszej powieści gwiazdy francuskiej literatury Michela Houellebecqa "Unicestwianie" dzieje się w 2027 roku podczas fikcyjnej kampanii przed wyborami prezydenckimi we Francji. Główny bohater powieści, urzędnik w ministerstwie finansów, boryka się ze śmiertelną chorobą ojca, kryzysem małżeńskim i trudnościami w karierze zawodowej.
Zobacz więcej na temat:  literatura Michel Houellebecq Magda Mikołajczuk

Przedmiot magiczny, brama do świata wyobraźni. Dlaczego warto czytać książki?

Książka jest nie tylko doskonałym prezentem na różne okazje. Odkąd wynaleziono druk, stała się również przedmiotem zainteresowania nauki. Historia badań czytelniczych sięga lat 70. XIX wieku. A dlaczego w ogóle warto czytać? - Książka to jest magiczny przedmiot. Pomaga na wielu poziomach - uważa Katarzyna Nawrocka, popularyzatorka idei czytania książek.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Artur Wolski Biblioteka Narodowa

"Telefon od Mikołaja". Magdalena Witkiewicz: lubię szczęśliwe zakończenia

"Telefon od Mikołaja" to świąteczna opowieść o kilku osobach z problemami, o ekscentrycznych staruszkach i rozmowach telefonicznych, które potrafią odmienić życie. - Wiem od czytelniczek (…), że tęsknią za szczęśliwymi zakończeniami. Gdy sięgają po moją książkę, to wiedzą: nieważne, jak się spłaczą w samym środku, to na końcu będzie "ale mi dobrze" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Witkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura