Polskie Radio
Section05

książki

Wrocławskie Targi Dobrych Książek: jubileusz i goście specjalni z Ukrainy

W stolicy Dolnego Śląska, w Hali Stulecia, rozpoczyna się 30. edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek. W tym roku podczas czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa liczba wystawców. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą pisarze z Ukrainy, z kolei pierwszego dnia targów poznamy tegorocznych laureatów nagród edytorskich Pióro Fredry oraz Dobre Strony.
Zobacz więcej na temat:  literatura Wrocław targi Trójka Michał Żołądkowski Barbara Marcinik KULTURA

Antologia polskiej muzyki elektronicznej

„W Antologii zajęliśmy się obszernym zbiorem, który można – za Jerzym Kordowiczem – nazwać el-muzyką, a także twórczością wyrosłą z jazzu, rocka, popu i tworzoną (bądź współtworzoną) na instrumentach elektronicznych w ciągu dwóch dekad lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych” – czytamy we wstępie książki. "Antologia polskiej muzyki elektronicznej” została wydana w 2017 przez Narodowe Centrum Kultury. Do dziś pozostaje jedyną książką podsumowującej ten okres w polskiej elektronice. Gościem podcastu jest redaktor publikacji – Marek Horodniczy. Posłuchajcie o twórcach oryginalnych w skali światowej, rozchwytywanych syntezatorach z epoki i przestrzeniach muzyki podbijanych w tamtym czasie przez te instrumenty. Na rozmowę zaprasza Martyna Matwiejuk.
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna literatura

Magda Mikołajczuk o książce Aleksandry Kurzak i Marzeny Rogalskiej "Dobrissimo! Opera od kuchni"

O książce "Dobrissimo! Opera od kuchni", w której Aleksandra Kurzak, jedna z najsłynniejszych polskich śpiewaczek, odnosząca wielkie sukcesy na światowych scenach, opowiada dziennikarce Marzenie Rogalskiej o śpiewie, rodzinie, miłości, jedzeniu i podróżach. Historie o konkretnych operach, przedstawieniach i związanych z nimi anegdotach przeplatają się z przepisami kulinarnymi i zdjęciami z kuchni i ze sceny.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura Aleksandra Kurzak

Wspomnienia ocalone od zapomnienia. Sylwia Kubik i jej książka "Pod obcym niebem"

Nowa powieść Sylwii Kubik pt. "Pod obcym niebem" zadedykowana jest jej dziadkom, których życiorysy stały się podstawą historii przedstawionej w książce. Autorka poprzez swoje dzieło pokazuje wartość wspomnień osób w kwiecie wieku. - Zbierajmy i zapisujmy takie wspomnienia, które później możemy przekazać naszym dzieciom - zachęca Sylwia Kubik.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha Zbigniew Krajewski literatura

Proust nieznany. Z wierszy dowiadujemy się, jak kochał Chopina

- Najczęściej nie uznaje się wierszy Prousta za wybitne osiągnięcie literackie, natomiast jeśli lubi się poezję, to można rzeczywiście się wczytywać w te wiersze i próbować coś z nich wyciągnąć, na przykład to, że tak kochał Chopina - tak o mniej znanej, poetyckiej twórczości Marcela Prousta mówił w Dwójce Kajetan Maria Jaksender.
Zobacz więcej na temat:  literatura Marcel Proust pisarze i poeci Dwójka