Polskie Radio
Section05

książki

Narodowe Czytanie 2020 za nami. Czytaliśmy "Balladynę" Juliusza Słowackiego

- Ufam, że każdy odkryje swoją "Balladynę", oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem - tak o tegorocznej lekturze mówił prezydent Andrzej Duda. Para Prezydencka, jak co roku, objęła Narodowe Czytanie swoim patronatem.  
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie 2020 czytelnictwo Juliusz Słowacki W POLSKIM RADIU

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci KSIĄŻKA Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski emigracja Narodowe Czytanie HISTORIA Andrzej Towiański filozofia

"Dybuk" Szymona An-skiego. "To najsłynniejszy dramat miłosny"

- Ten dramat ma swoją tragiczną historię. Kiedy An-ski uciekał z wersją jidyszową z opętanej rewolucją Rosji, znalazł się w Warszawie. Przeczytał tekst swoim żydowskim przyjaciołom, którzy powiedzieli krótko: to dzieło niesceniczne. 57-letni autor tak się przejął, że zmarł, ale na jego pogrzebie przyrzekli, że ten dramat wystawią - opowiadała w Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska o książce "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek judaizm literatura KULTURA