Polskie Radio
Section05
księżyc

Roboty jak rośliny: nowy sposób na podbój i terraformowanie Księżyca i Marsa

Włoscy naukowcy mają nowy pomysł na podbój Marsa i innych planet: projektują autonomiczne maszyny wzorowane na roślinach. Nie chodzi o kształty, lecz o samoprojektowanie i samorozwój, dzięki czemu maszyny łatwiej będą mogły się przystosować do zastanych warunków. I przygotować podstawy infrastruktury pomocnej, kiedy przybędą ludzie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos Mars księżyc roboty Kamil Muzyka Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Jak zmieniało się postrzeganie architektury wszechświata?

Specjalną wystawą Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk przypomina, w 550-rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, najciekawsze i najcenniejsze księgi dokumentujące jeden z najbardziej spektakularnych rozdziałów historii nauki, napisany przez tych badaczy nieba, których obserwacje i wnioski przyczyniły się do zmiany postrzegania architektury wszechświata.  
Zobacz więcej na temat:  słońce księżyc Mikołaj Kopernik planety Dorota Truszczak Gdańsk

Nowy skafander kosmiczny: bezpieczniejszy, lżejszy, wygodniejszy

Niespełna tydzień temu NASA zaprezentowała nowy skafander kosmiczny. Właśnie w takich, wypakowanych najnowszą technologią, "wdziankach" astronauci za dwa lata polecą na Księżyc. Może nie są jeszcze tak dopasowane jak domowe dresy, ale i tak o niebo wygodniejsze i bezpieczniejsze od tego skafandra, w którym Neil Armstrong wykonał "mały krok dla człowieka, a tak wielki dla ludzkości".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos księżyc Artemis astronauta apollo 11 Jacek Frentzel Witold Lazar Trójka

Groźni przybysze z kosmosu: niezwykły film japońskiego astronoma amatora

Japoński astronom amator Daichi Fuji zarejestrował uderzenie meteoroidu w powierzchnię Księżyca. Fakt, że uderzenie było widoczne jako jasny rozbłysk, dowodzi, że nie był to mały kamyczek, ale spory głaz, którego prędkość była liczona w dziesiątkach tysięcy kilometrów na godzinę. Rzadko kiedy udaje się zobaczyć na żywo, jak w Księżyc uderza głaz kosmiczny, przyczyniając się do powstania nowego krateru.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA kosmos kometa księżyc astronomia planety Kuba Witkowski Witold Lazar Trójka

Powstający w Krakowie habitat umożliwi prowadzenie symulacji misji kosmicznych

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstaje habitat, wyspecjalizowane laboratorium umożliwiające prowadzenie symulacji misji kosmicznych. To ma być pierwsza na polskich uczelniach pracownia, w której studenci będą w praktyce testować rozwiązania w warunkach zbliżonych do misji księżycowych i marsjańskich. Ma pomóc w rozwoju oraz szkoleniu przyszłych kadr dla sektora inżynierii kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kosmos księżyc NAUKA eksperyment Witold Lazar Trójka

Kolonizacja kosmosu. Życie jak… na Wenus?

– Oczywistością jest, że najlepszym miejscem dla nas do życia jest Ziemia, dlatego że nasza biologia jest do niej przystosowana. W Układzie Słonecznym nie ma jej bliźniaczki, więc szukamy jej poza nim. Jednak nie mamy na razie technologii, żeby polecieć poza nasz układ i kolonizować tam planety, dlatego musimy patrzeć na to, w jaki sposób możemy przystosować się technologicznie do kolonizacji planet w naszym układzie – zwraca uwagę astrobiolog Janusz Pętkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar kosmos NAUKA Wenus Mars księżyc