Polskie Radio
Section05
kultura dla dzieci

Dziecięcy Uniwersytet Sztuki. Kiedy? Gdzie? Co znajdzie się w programie?

Dziecięcy Uniwersytet Sztuki, to uczelnia zorganizowana specjalnie dla dzieci. Projekt startuje 2 października w Mazowieckim Instytucie Kultury, a jego głównymi założeniami są pogłębianie wrażliwości na sztukę oraz wzmacnianie kompetencji, którym towarzyszyć ma przede wszystkim dobra zabawa. Wszystkich zgromadzonych interesować będzie wiele zagadnień związanych ze sztuką, literaturą i architekturą. W nawiązaniu do tematów zajęć polecane będą wystawy, spektakle i inne wydarzenia artystyczno-kulturalne. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska kultura dla dzieci Radio Dzieciom Polskie Radio

"Bomba Banda". Rozmowa z Marią Holką - autorką audioserialu 

Kret Albin, pies Onufry, mieszkający w szopie nietoperz Ignacy, kot Pafnucy, kura Gosia i rybka Nula zamieszkująca przydomowy staw, która w wodzie wcale nie czuje się jak ryba. Ta ciekawa kompania ma wielką moc rozwiązywania problemów, niesienia pomocy potrzebującym, podnoszenia na duchu i zarażania śmiechem. W "Kulturotece" zagościła Maria Holka, która doskonale ich zna, a także wie, gdzie można ich "spotkać". "Bomba banda" to jej najnowszy projekt adresowany do młodej publiczności, Jest to drugi siedmioodcinkowy audioserial utrzymany w duchu pierwszego, opowiadającego o zbyt wolnym ślimaku z za dużą skorupą i poplątanej dżdżownicy "W krainie wysokich traw". 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Radio Dzieciom radio dzieci Polskie Radio Martyna Chuderska kultura dla dzieci

12. Festiwal Muzyki Współczesnej dla Dzieci Mała Warszawska Jesień 16-25 września

Tegoroczna Warszawska Jesień zajmuje się szukaniem punktów i obszarów wspólnych, odnajdywaniem i budowaniem powiązań, uwypuklaniem ich, a nawet – pokazywaniem związków tam, gdzie wydają się nie istnieć (czy raczej istnieją, ale na pierwszy rzut oka czy ucha są niewidoczne/niesłyszalne). Kiedy natomiast pojawiają się połączenia pomiędzy pozornie bardzo odległymi rzeczami, a nawet takimi, które wydają się niepołączalne – zazwyczaj wówczas powstaje n o w e. Całkiem nowa jakość. Tak jak kiedyś – miliardy lat temu na Ziemi powstało życie.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom kultura dla dzieci Warszawska Jesień

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Mała Warszawska Jesień"

16 września rozpocznie się Mała Warszawska Jesień w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej, którego celem jest przybliżenie sztuk wizualnych, teatru, tańca, improwizacji i muzyki tradycyjnej. Co muzycznie łączy wszystkie kontynenty, państwa, kultury? Jakie pojęcia ukryły się i połączyły się w dziwne słowo "meloharmoidiochordofon"? Co wspólnego ma Ukraina z Polską? Jakich połączeń możemy się spodziewać podczas tegorocznej edycji? 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio bez reklam

W PRD o projekcie "Świteź" w formie gry karcianej

"Świteź" to gra karciana, która powstała z myślą o młodych ludziach, którzy na co dzień niechętnie sięgają po klasykę, a jednak nie stronią od literatury fantastycznej i gier. Celem przyświecającym twórcom projektu jest popularyzacja utworów Adama Mickiewicza i przedstawienia ich w sposób inny niż dotychczas. Koniec z nudnymi lekturami, przyszedł czas na "Ballady i Romanse".
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam kultura dla dzieci Martyna Chuderska

"Pamiętniki Tatusia Muminka" już w kinach. "Kulturoteka" w Dolinie Muminków

W "Kulturotece" rozmawialiśmy o kinie dla dzieci. Nadarzyła się bowiem okazja, by wybrać się do sali kinowej i obejrzeć na dużym ekranie animację "Pamiętniki Tatusia Muminka", czyli nic innego, jak doskonale znany nam tytuł autorstwa fińskiej pisarki i ilustratorki Tove Jansson, niesamowitą opowieść, od której wszystko się zaczęło. O animacji mówił w "Kulturotece" Mateusz Możdżeń, szef dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka muzyka filmowa Martyna Chuderska kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Byliśmy na Festiwalu Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" - relacja

W tym roku Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej "Rabka Festival" pomieścił aż 62 wydarzenia dla dzieci i dorosłych, w tym: 32 spotkania, warsztaty autorskie dla różnych grup wiekowych, a także cztery wieczory czytania w wykonaniu znanych aktorów, trzy warsztaty integracyjne z uwzględnieniem dzieci o szczególnych potrzebach, sześć wystaw ilustracji książkowych i jedną plenerową wystawę rekomendacji czytelniczych, 11 inspirujących prezentacji eksperckich z dziedziny promocji czytelnictwa dla dorosłych, czytelnię na polu i literacką grę miejską. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska KULTURA

Wystawa familijna "To tu, to tam. Opowieści o podróżowaniu, podróżnikach i podróżniczkach".

Ludzkość podróżuje od zarania dziejów. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce nie było kiedyś tak łatwe jak dziś. Wiele wynalazków zmieniło nasze wędrownicze życie i świat się nieco skurczył – możemy być w ciągu doby na drugim końcu świata. Wystawa zachęca do zastanowienia się jak wyglądają nasze podróże. Czy jesteśmy uważnymi podróżnikami i podróżniczkami? Czy poznawanie nowych miejsc i osób coś w nas zmienia? Co podróżowanie znaczy dla świata? Czy wszyscy podróżują? Skąd w nas potrzeba poznawania odległych lądów? Słuchaj Polskiego Radia Dzieciom i zdobądź bilety na tę wystawę!
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom kultura dla dzieci

Rodzinna strefa malarska w Łazienkach Królewskich, czyli sposób na twórcze spędzenie czasu dla każdego

Letnią rezydencję Stanisława Augusta Poniatowskiego, czyli Łazienki Królewskie tworzą klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. W tym miejscu można odpocząć obserwując przyrodę, ale również wziąć udział w ciekawych wydarzeniach. O atrakcjach, które znajdują się w Łazienkach Królewskich, mówiła w audycji "Kulturoteka" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Lidia Iwanowska-Szymańska z działu edukacji Łazienek Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

Rozmowa o książce "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie"

Podkarpacie pełne jest nie tylko cudownych widoków oraz niezwykłej flory i fauny, ale też ludowych opowieści. Właśnie o tych historiach traktuje książka, która miała swoją premierę całkiem niedawno, bo w czerwcu - "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe Podkarpacie" autorstwa prof. Joanny Papuzińskiej. lustracje do tej książki stworzyła Jolanta Richter-Magnuszewska, która gościła w audycji "Kulturoteka". Na antenie Polskiego Radia Dzieciom pojawiła się także Kararzyna Saks - dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który przedstawił właśnie swoją pierwszą książkę dla dzieci. To właśnie o tomie pt. "Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie" mówiły gościnie "Kulturoteki" na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca kultura dla dzieci

Projekt "Ja Europejczyk". Rozmowa z tłumaczkami 

"Ja, Europejczyk" to projekt, którego celem było promowanie wspaniałej literatury dziecięcej w nawiązaniu do europejskiej tożsamości, której esencją jest wielokulturowość. Projekt zakładał wydanie sześciu tytułów w wieku od 3 do 6 roku życia. Książki charakteryzują się wysoką wartością literacką i artystyczną. Żaden z utworów nie był dotąd publikowany w Polsce, a tylko zwiększa ich atrakcyjność. Symbolem projektu jest postać Stephana Zawrzela, który wielokulturowość rozumie jako wspólnotę, a nie konkurowanie kultur.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Martyna Chuderska DAB+ Kulturalna strefa kultura dla dzieci

Wrażenia po spektaklu "Kulka" we wrocławskim Teatrze Lalek

Spektakl "KULKA" za pomocą muzyki, form plastycznych i ruchu opisuje historię pewnej przyjaźni. Czym tak naprawdę jest przyjaźń? Jak poznać, że się z kimś przyjaźnimy i w jaki sposób pielęgnować tę relację? Odpowiedzi na te pytania zna gość audycji "Kulturalna Strefa", autor spektaklu "KULKA" który niedawno miał swoją premierę we Wrocławskim Teatrze Lalek.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci spektakle dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci

Za nami 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu

"Kulturalna Strefa" wyjątkowo nie ze studia Polskiego Radia Dzieciom, lecz z wrocławskiego Teatru Lalek, gdzie odbywa się 6. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci. We Wrocławiu Dzień Dziecka trwa aż pięć dni, a na antenie Polskiego Radia Dzieciom rozmowa z Marią Wojtyszko i Jakubem Kroftą, którzy są odpowiedzialni za to, co dzieje się w Teatrze Lalek z okazji święta wszystkich dzieci – Międzynarodowego Dnia Dziecka!
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska kultura dla dzieci spektakle dla dzieci

"Dzieci z Bullerbyn". Za nami premiera w Teatrze Lalka

Teatr Lalka kończy sezon wyjątkową premierą w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Na deskach teatru zobaczymy bohaterów książki "Dzieci z Bullerbyn" autorstwa Astrid Lindgren, a wcielą się w nich: Aneta Harasimczuk, Roman Holc, Bartosz Krawczyk, Magdalena Pamuła, Olga Ryl-Krystianowska, Hanna Turnau, Michał Wójtowicz. Muzykę do spektaklu napisał Igor Nikiforow, gość audycji Kulturoteka na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka radio dla dzieci spektakle dla dzieci kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Projekt "Ja, Europejczyk" i książka "Zaczarowana Rybka"

"Zaczarowana Rybka" to już piąta książka wydana w ramach projektu "Ja, Europejczyk", w ramach którego docelowo ma zostać wydanych sześć książek z baśniowymi krainami z ilustracji czeskiego artysty, Štěpána Zavřela, opisane przez włoską pedagog Mafrę Gagliardi. Książki są uniwersalne i ponadczasowe, a sam projekt wykracza poza wydanie konkretnych tytułów i obejmuje interaktywną stronę w różnych językach, wirtualne wydarzenia, które mają inspirować czytelników do aktywnego uczestniczenia w projekcie. W Kulturotece o "Zaczarowanej Rybce" opowiedziała Ewa Nicewicz, tłumaczka. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska kultura dla dzieci

XIX Dzielnicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem "Wolnoć, Tomku w swoim domku". Rozmowy z laureatami

Za nami dziewiętnasta edycja Dzielnicowego Konkursu Recytatorskiego, który odbył się 12 maja 2022 roku w Szkole Podstawowej nr 279 im. Batalionów AK "Gustaw" i "Harnaś" przy ulicy Cyrklowej 1 na warszawskim Gocławiu. Konkurs poprowadzili Franciszek Epa i Lena Gromadowska.  Jak mówili na antenie Polskiego Radia Dzieciom, przed konkursem pracowali ze scenariuszem, by jak najlepiej przygotować się do swojej roli.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca Literatura piękna Radio Dzieciom