Polskie Radio
Section05

literatura

Warszawski współtwórca bomby atomowej - niezwykła historia Józefa Rotblata

- Józef Rotblat był potomkiem zasymilowanej żydowskiej rodziny mieszkającej w Warszawie co najmniej od XIX wieku. W młodości miał żyłkę techniczną, ale sytuacja rodzinna nie pozwalała mu na studia, w związku z czym trafił do Wszechnicy, uczelni skupiającej wolnomyślicieli, najczęściej pochodzenia żydowskiego, gdzie jego potencjał został zauważony - powiedział w audycji "Poczytnik" dziennikarz Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL historia Polski

Przed premierą filmu – książka. "Kamerdyner" w księgarniach

"Kamerdyner" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, opowiedziana z epickim rozmachem historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Marek Klat, Mirosław Piepka – współautorzy książki, która ukazuje się przed premierą filmu o tym samym tytule (reż. Filip Bajon).
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA książki czytelnictwo

Między kropkami: „Bona. Zmierzch Jagiellonów”

Polityka i spisek, wojny, krew i bezwzględność, zmieniają ludzi w bestie, które w renesansowych stolicach Europy przeistaczają się w wielkich humanistów, mecenasów sztuki i obrońców wiary. Oto ludzie targani namiętnościami, nieufni, pogrążający się w obsesjach i samotni: król Polski Zygmunt I Stary, wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollern, Anna – księżna mazowiecka – oraz inne wybitne osobistości pierwszej połowy XVI wieku, a wśród nich przede wszystkim Bona Sforza – królowa Polski i wielka księżna litewska. 
Zobacz więcej na temat:  Bona Sforza

Tomasz Kowalski: każda z moich postaci zawiera jakąś cząstkę mnie

"Czterej mężczyźni tuż przed pięćdziesiątką, zamiast grać w squasha czy jeździć łowić halibuty w Norwegii, upodobali sobie cotygodniowe spotkania przy piwie, kawie i papierosach. Dlaczego zawsze we wtorki? Chyba tylko dlatego, że wtorek jest najbardziej nijakim dniem tygodnia" - tak zaczyna się najnowsza książka Tomasza Kowalskiego pod tytułem "Przysionek - dom dla pozornie umarłych".
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk KSIĄŻKA pisarz Tomasz Kowalski

Ciężki los kobiet łódzkiego przemysłu włókienniczego

- Byłam zaangażowana w bardzo wiele projektów animatorsko-kulturalnych. Przede wszystkim zbieraliśmy historie mówione i one się jakoś we mnie kumulowały. Chciałabym, żeby to było szerzej czytane i żeby te opowieści rozchodziły się nie tylko w świecie akademickim - mówiła w Dwójce Marta Madejska, autorka zbioru reportaży "Aleja Włókniarek".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Czarne KSIĄŻKA KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Odnaleziony raptularz Słowackiego niebawem będzie wydany

Kilka lat temu wielką naukową sensacją było odnalezienie notatnika Juliusza Słowackiego z jego wyprawy na Wschód. Poeta przez 10 miesięcy podróżował po Grecji, Egipcie, Libanie i Ziemi Świętej. Swoje spostrzeżenia, liczne rysunki, a także uwagi i zapiski na gorąco notował w tzw. raptularzu, który od czasów II wojny światowej uznawany był za bezpowrotnie zniszczony. Mówiło się, że spłonął w powstaniu warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Juliusz Słowacki Uniwersytet Jagielloński Uniwersytet Warszawski KULTURA

Jerzy Pilch: w dzieciństwie marzyłem, że jestem sam w sklepie

- Te wyobrażenia dotyczyły głównego sklepu towarowego w Wiśle. Były tam stoiska, po których mógłbym buszować przez kilka dni. Łącznie z tym, że było tam też chyba stoisko zabawkowe, a jak nie, to zabawki z czymś tam jeszcze, powiedzmy że z zeszytami i gitarami. Pisząc "Żywego ducha" ani razu jednak o tym nie pomyślałem - mówił w Dwójce pisarz.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pilch KSIĄŻKA KULTURA Andrzej Franaszek