Polskie Radio
Section05
literatura

To się czyta: Santiago Roncagliolo "Czerwony kwiecień"

Obchody Wielkiego Tygodnia w Ayacucho, miasteczku, w którym wciąż żywe jest wspomnienie terroru Świetlistego Szlaku, to nie czas na refleksję. Szczególnie kiedy główny bohater powieści, fajtłapowaty prokurator okręgowy Chacaltana, musi prowadzić śledztwo w sprawie dziwnego morderstwa. Znaleźć odpowiedzialną za nie osobę wśród tłumów turystów oglądających spektakularne obrzędy i barwne procesje oraz mieszkańców pochłoniętych gorączką przedwyborczą nie jest łatwo, jednak znacznie trudniejsza okaz
Zobacz więcej na temat:  literatura santiago gorączka

Dwuznaczny urok resentymentu

Diagnoza społeczna, jaką wyczytać można z Psich Głów Marka Nowakowskiego, jest dosyć zaskakująca. Mamy bowiem w tej krótkiej noweli do czynienia z kolejnym w twórczości autora rzutem oka na przyczyny i skutki polskiej transformacji ustrojowej, i co zastanawiające – Nowakowski nie wychodzi poza horyzont konstatacji, które u progu III RP najpewniej dość dobrze opisywały sytuację zmiany, dziś natomiast wydają się dosyć banalne.
Zobacz więcej na temat:  Marek Nowakowski literatura POLSKA Warszawa pieniądze KSIĄŻKA

Historia niejednej wystawy

Niemcy, jakich nie poznamy z wycieczek turystycznych po Berlinie czy przemierzając zielone wzgórza Bawarii, prezentuje Piotr Semka w swojej książce „Obrazki z wystawy”. To tysiące kilometrów przebytych pomiędzy najważniejszymi ekspozycjami poświęconymi historii Niemiec. To przede wszystkim bogate w retrospekcje opowiadania o państwie, które przez blisko dziewięć wieków było dziedzicem potęgi Cesarstwa Rzymskiego.
Zobacz więcej na temat:  literatura SZTUKA Niemcy Europa Berlin Bawaria